Šácholan zahradní, neboli magnolie, je exotickou okrasou mnohých zahrad zvláště na jaře, v době květu. Magnolie jsou kultivovány už přes 1 500 let a existují jich desítky druhů. Jméno dostaly po botanikovi z Francie - Pierru Mangolovi. V Číně bývaly výhradně majetkem císaře a

jestliže je někomu daroval, šlo o projev nejvyššího vyznamenání. Buddhističtí mniši pěstovali bíle kvetoucí magnolie jako symbol čistoty.

Víte ale, že mají magnolie i zajímavé léčivé účinky?

První zmínky o tom pocházejí z doby 100 let před naším letopočtem, tradičně se k léčení využívaly především v Asii. V současné době vědci věnují magnoliím zvýšenou pozornost, protože zjistili, že některé látky, jež obsahují, mohou brzdit růst nádorů.

Léčivé jsou listy, květy i kůra magnolií. Květy se sbírají na jaře, listy a kůra od jara až do podzimu.

Květy obsahují lignanoidy, které skvěle potlačují úzkostné stavy, mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Posilují činnost mozku a zlepšují paměť, snižují krevní tlak. Výtažky z květů se mimo jiné používají k prevenci i léčbě anginy pectoris a mozkových příhod. Listy jsou zdrojem látek, které působí jako antibiotikum. Poradí si s různými typy bakterií, včetně streptokoků, stafylokoků a kvasinek. Kůra se pak nejčastěji ve formě tinktury s úspěchem používá jako přírodní analgetikum (proti bolesti - hlavy, kloubů) a na snížení horečky.

Náš tip: Vyzkoušejte recept na kožní potíže

Potřebujete: Jeden květ, dvě lžíce listů a jednu lžíci nadrcené větvičky magnolie. Dále pak tři dl 60-ti procentního lihu.

Postup: Části magnolie smíchejte, vložte do láhve a zalijte lihem. Nechte po dobu 14 dní na teplém místě vyluhovat, každý den však protřepejte. Po 14 dnech přeceďte. Získaný koncentrát se ředí - ke dvěma decilitrům destilované vody se přidává jedna polévková lžíce základní tinktury. Zředěnou tinkturou se potírají ložiska kožních nemocí dvakrát denně.

(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455689
DnesDnes268
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3596
Tento měsícTento měsíc6635

Partnerské weby

apartman banner