Kvalita a hustota vlasů je dána každému jeho genetickou výbavou. Vlas roste ze zárodeční papily po určitou dobu, poté vypadne i s kořínkem. Po čase začne růst z téže papily další vlas. Výměna vlasů je tedy přirozeným cyklem jejich růstu. S přibývajícím věkem, podle

genetických předpokladů jedince a působením různých vnějších i vnitřních vlivů organismu, neobnovují některé papily svoji funkci. Vlasy nedorůstají v původním množství, případně může nastat částečná či jejich úplná ztráta. Někteří lidé se navíc potýkají s lupy. I za problémem s lupy může být podle dermatologů dědičná dispozice, často také metabolické procesy v organismu, nadměrný stres. Kůže se nestačí regenerovat, je podrážděná, svědí. Povrchové buňky se neodlupují, zůstávají, míchají se s mazem a potem, protože ve vlasové části jsou i potní a mazové žlázy, vznikají lupy. Za hlavní příčinu jejich vzniku je považována nadměrná tvorba kožních buněk a kvasinka Malassezia furfur, která sice patří k běžné součásti kůže, ale někdy na ni pokožka reaguje zánětem.

Suchých šupinek se lze většinou zbavit vyčesáváním, vhodnou volbou jsou speciální šampony s obsahem keratolytik, antimikrobiálních substancí či antimykotik. Pokud jsou lupy mastné, stav se nelepší ani po používání speciální kosmetiky, je třeba svěřit se do rukou dermatologa, který vyloučí psoriázu nebo seberoický ekzém.

Z babských rad na lupy připomeňme například octovou kúru. Na pokožku hlavy se aplikuje roztok připravený z vody a octa v poměru 1 : 1, jenž se nechá působit nejlépe přes noc. Druhý den se smyje dětským šamponem. Vyzkoušet lze česnekovou pastu. Stačí smíchat dvě polévkové lžíce česneku spolu s jednou lžíci čerstvé citronové šťávy. V pokožce hlavy se nechá působit alespoň půl hodiny. Pak se vlasy umyjí běžným způsobem. Za lidový přípravek na lupy se považuje olivový olej. Malé množství se nakape do vlasové pokožky, zakryje koupací čepicí a nechá působit přes noc.

(map)

DODATEK

Lupy nejsou choroba, ale odumřelé buňky. Nemohou se tedy přenášet z jedné osoby na druhou například používáním stejného kartáče nebo hřebenu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472676
DnesDnes81
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3091
Tento měsícTento měsíc4306

Partnerské weby

apartman banner