Byl mezinárodně uznávaným odborníkem, ale do dějin vědy se zapsal svými kontroverzními pokusy vytvořit hybrida člověka a opice. Jmenoval se Ilja Ivanovič Ivanov.

Ilja Ivanovič Ivanov se narodil 20. července 1870 v městečku Ščigry v Rusku. Tento

biolog se specializoval na umělé inseminace a mezidruhové hybridizace zvířat. Byl zapojený do kontroverzních pokusů vytvořit hybrida člověka a lidoopa.

Úspěchy s umělým oplodněním

V roce 1890 dostudovaluniverzitu v Charkověa v roce 1907 se stal řádným profesorem. Pracoval jako vědecký pracovník v přírodní rezervaci Askama i pro Státní veterinární ústav, centrální experimentální Stanici pro zkoumání reprodukce domácích zvířat a pro moskevský Vyšší zoologický institut.

Počátkem 20. století Ivanov dosáhl neobyčejných výsledků při umělém oplodnění a jeho praktickém využití u koní. Jeho technologie umožňovala jednomu hřebci oplodnit až 500 klisen (místo 20 – 30 přirozeným oplodněním). V té době to byly senzační výsledky a Ivanovovu stanici navštěvovali chovatelé z mnoha zemí světa. Ruský vědec začal získávat mezinárodní věhlas. Podařilo se mu také úspěšně zkřížil osla se zebrou, myš s krysou. Nezašly však už tehdy jeho pokusy za rámec etiky?

Nová neporazitelná bytost?

Úspěchy vnukly Ivanovovi myšlenku, že by se mohl pokusit vytvořit hybrida člověka a opice. Na Světovém kongresu zoologů ve Štýrském Hradci roku 1910 měl na toto téma přednášku (o možnosti získat hybrida člověka a opice umělou inseminaci).

V roce 1924 získal od Pasteurova institutu v Paříži svolení experimentovat na chovné stanici opic v Ilindii ve Francouzské Guineji. Následně jeho plán schválila i tehdejší sovětská vláda a podpořila ho finanční částkou 10 tisíc dolarů.

V roce 2005 se v médiích objevila zpráva (údajně z odtajněných archivů), že Stalin při setkání s Ivnovem prohlásil: „Chci novou neporazitelnou lidskou bytost, necitelnou k bolesti, odolnou a lhostejnou ke kvalitě jídla, které jí.“ Toto tvrzení se zdá být nepravděpodobné, každopádně ve zdůvodnění udělení sovětského grantu se píše: „Nápad, který profesor Ivanov předložil, by mohl náboženství zasadit rozhodující ránu. Což bychom rozhodně využili v naší propagandě v boji za osvobození pracujícího lidu z područí církve.“

Fiasko v Africe

Prostředí ve Francouzské Guineji Ivanovovi nevyhovovalo, a tak se rozhodl pro odjezd do Afriky, aby získal potřebné množství opic. Místní lovci mu je obstarávali a všechny pokusy probíhaly v naprostém utajení. Asistenta mu dělal jeho syn. Ivanov uměle oplodnil tři šimpanzí samice lidským spermatem. Ale kýžený výsledek se nedostavil. A tak ho napadlo jít na to z druhé strany. Tedy uměle oplodnit ženu šimpanzím spermatem. V Africe by na tento pokus samozřejmě dobrovolnice nenašel, nehledě na to, že místní obyvatelé jakékoliv obcování s opicemi považovali za nečisté. Takže by nakonec nemusel dobře dopadnout. Rozhodl se tedy pro návrat do Ruska.

Byly pokusy opravdu ukončeny?

Novou chovnou stanici Ivanov založil v Gruzii (rodišti Stalina), v Suchumi u Černého moře. V roce 1929 uskutečnil řadu pokusů, při kterých se snažil oplodnit dobrovolnice opičím spermatem. Bezvýsledně.

Při čistkách v bývalém Sovětském svazu Ivanov a mnoho vědců zapojených do výzkumu primátů a experimentů ztratilo své pozice. Na jaře roku 1930 se Ivanov dostal do palby politické kritiky a 13. prosince téhož roku byl zatčen. Odsoudili ho k pěti letům vyhnanství do Alma Aty, kde pracoval v Kazašském veterinárním a zoologickém ústavu až do své smrti. Dvacátého března 1932 byl stižen mrtvicí. Nekrolog napsal proslulý fyziolog a psycholog Ivan Pavlov.

Stanice v Suchumi svého zakladatele přežila. Opice se v ní chovaly dále, ale od pokusů bylo upuštěno. Později byli tito primáti využíváni pro sovětsko - americké kosmické programy.

Od kryptologů se často dovídáme o podivným humanoidech, kteří se vyskytují v různých nepřístupných džunglích a horských oblastech. Nejde náhodou o výsledky podobných utajených pokusů?

Karel Kýr

Foto: Pixabay

DODATEK

Pokusy docílit čistou rasu nechvalně prosluli nacističtí lékaři v době II. světové války. Nebyli však prvními ani posledními, ve vojenských laboratořích se stále podle mnohých záhadologů experimentuje se zdokonalováním psychiky a odolnosti vojáků, stejně jako s jejich fyzickými dispozicemi. Samozřejmě se jedná o přísně utajené programy, jejichž výsledky se na světlo světa hned tak nedostanou. Je proto skutečně možné, že různé přízraky s nadlidskými schopnostmi, které řadíme do říše legend a pověstí, jsou výsledkem genetických pokusů. Doufejme, že příroda nedovolí překročit jisté hranice a nedojde k záhubě druhu homo sapiens.

Luisa Epulare z Institutu doktora Franka

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432363
DnesDnes86
VčeraVčera866
Tento týdenTento týden2481
Tento měsícTento měsíc2481

Partnerské weby

apartman banner