Ano, existuje, byť je velmi vzácná. Odborně se označuje jako akvagenní kopřivka (aquagenic urticaria) a poprvé byla popsaná v 60. letech minulého století. Trpí jí údajně jeden člověk z 230 milionů. Negativní reakce se většinou dostaví jen několik

minut po styku s  vodou (slanou nebo sladkou, teplou i studenou, v rámci koupele, působením deště, ale třeba i kvůli potu či slzám) a odeznívá po třiceti minutách až po hodině. Mezi nejčastější projevy patří bolestivá a svědivá vyrážka, která se obvykle objeví na krku, trupu a na pažích. Zasáhnout ale může i jakékoli jiné místo na těle. Doprovázet ji mohou také nadměrná únava, potíže s dýcháním nebo návaly horka.

Lékaři jsou sice schopní popsat příznaky, vyvinuli test na odhalení této nemoci a doporučují několik postupů, které zmírňují projevy, lék ale nemají. Lidem s touto ojedinělou alergií pomáhají mastné krémy a některé léky, jež se nasazují i v případě jiných, běžnějších, alergií.

Dermatologové uvádějí, že jde o jedno z nejhorších kožních onemocnění vůbec a pro pacienty bývá zdrojem depresí, protože nemohou vést plnohodnotný život. O příčinách se zatím pouze spekuluje. Podle jedné z teorií voda narušuje odumřelé kožní buňky a umožňuje chemickým látkám, běžně obsaženým ve vodě, kůži či ve vzduchu, dostat se do hlubších vrstev pokožky. Ty následně negativně ovlivňují žírné buňky obsahující histamin.

(zem)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2426165
DnesDnes654
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden1363
Tento měsícTento měsíc21644

Partnerské weby

apartman banner