V indickém historickém městě Mamallapuram se nachází jedna z mnoha podivuhodností tohoto světa. Jedná se o šest metrů vysoký a pět metrů široký žulový balvan, jenž váží podle odhadů odborníků 250 tun. Na tom by nebylo nic mimořádného, kdyby se

nenacházel ve svahu a už na první pohled neodporoval fyzikálním zákonům. Podle nich by se už dávno měl sesunout z kopce dolů. Jenže tento kolos tu majestátně stojí minimálně 1 300 let.

Kámen z nebes

Z legend je známo, že nezvyklý kámen se snažil přemístit už král Narasimhavarmanz dynastie Pallava, který v jižní Indii vládl v letech 630 až 668. Domníval se, že je to kámen z nebesa zakázal proto umělcům, aby do něj cokoli tesali nebo ryli. Žulový balvan se na svahu tedy nachází přinejmenším od 7. století. Dnes se mu přezdívá „Krišnova máslová koule“, a toprý podle dávné báje o Krišnovi. Ten jako malé dítě tak miloval máslo, že jej často chodil tajně ujídat své matce z máselnice. Název se však začal používat až v roce 1969, kdy jej takto pojmenoval průvodce, který měl za úkol představit památky v Mamallapuram tehdejší indické premiérce Indiře Gándhí.

Původní název kamene byl Vaan Irai Kal, což v místní tamilštině znamenalo Kámen nebeského boha. Demonstroval snad Bůh svou sílu prostřednictvím tohoto balvanu? Nebo je hříčkou nějaké mimozemské civilizace?

Záhada střídá záhadu

Pro skeptiky je vše jasné - kámen vytvořila příroda. Podle záhadologů však tak velká koule nemohla vzniknout prostým působením přírodních erozivních sil, jakými jsou vítr, voda, pohyblivé zvětraliny či led. V jeho okolí žádné podobné kameny nejsou a povrch kopce je hladký.

Další záhadou je popření fyzikálních zákonitostí, neboť balvan na hladkou skálu dosedá jen malou částí své plochy. Na první pohled je jasné, že k tomu, aby se takto těžký kámen na dlouhou dobu udržel na svém místě, potřebuje mít dostatečně širokou základnu. Tady ovšem 250 tun kamene stojí na pouhých 120 centimetrech plochy. Navíc ještě na hladkém pětačtyřiceti stupňovém svahu! Přesto se za stovky let ani nehnul.

V roce 1908 se guvernér Madrasu baron Arthur Lawleyrozhodl, že kámen zabezpečí, neboť by mohl ze svahu sklouznout a někoho zranit či zničit poblíž stojící domy. Balvan chtěl odtáhnout na jiné místo, a proto dal zapřáhnout sedm slonů s tím, že tato síla bude dostačující. Jenže nebeská koule se nehnula ani o centimetr. Guvernér svou dobře míněnou snahu nakonec vzdal a kámen tím proslul ještě více.

Místo bohy vyvolené?

Také samotné město Mamallapuram má svou úžasnou historii. Bylo po Kánčípuramu druhým hlavním městem králů z dynastie Pallavů (říše Pallavů existovala na indickém jihu v 5. až 8. století). Zdejší unikátní velké i malé chrámy jsou zasvěceny převážně bohům Šivovi a Višnuovi. Úžasný je například Pobřežní chrám nebo vozové chrámy (Rathá) či modlitebničky vybudované v jeskyních (Mandapam), které jsou ukázkou drávidské architektury. Toto místo je prostě bohy vyvolené a možná na důkaz toho je tu na skále „přikována“ Krišnova máslová koule…

(luv)

DODATEK

V tomto případě by se mohlo jednat spíše než o dílo mimozemských civilizací o sílu víry, o božskou energii, která zde mohla být již před mnoha staletími a kterou vystavěním celé řady unikátních chrámů věřící hinduisté, buddhisté či džinisté znásobili. Konkrétně džinismus je systémem indické filozofie, jehož základní myšlenkou je ahinsá (nenásilí) a respektování veškerého života, tedy nejen lidí, ale i zvířat a rostlin. Důležitá je také zásada anekantavanda, která pramení z ahinsy, tedy mnohostranného pohledu na svět. Džinisté nepotlačují žádnou pravdu, byť by byla odlišná od jejich víry, a svět (vesmír) je podle nich „nevznikající a nezanikající“ (nebyl stvořen a ani nebude nikdy zničen). Svět je podle této víry stvořen ze šesti prvků - duše, dharmy (zákonnosti), adharmy (bezzákonnosti), prostoru, času a hmotných částic. A zde by mohla být odpověď – u tzv. Krišnovy máslové koule funguje právě bezzákonnost neboli adharma. Alespoň místní v to rozhodně věří…

Luisa Epulare z Institutu doktora Franka

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454894
DnesDnes132
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2801
Tento měsícTento měsíc5840

Partnerské weby

apartman banner