První stoupenci v oblasti úrodného půlměsíce uctívali hlavně stromy, kameny, hvězdy a planety, kterým přisuzovali nadpřirozené vlastnosti. Bohové byli často symbolizováni kameny, z nichž byly budovány svatyně. Předpokládalo se také, že bohové

obývají stromy. Úrodný půlměsíc je termín, kterým se označuje území dnešního Iráku, Sýrie, Libanonu, Jordánska a Izraele, někdy i Egypta a Turecka. Je to místo, kde před tisíci lety byly vhodné podmínky pro zrození civilizace.

Velmi důležitým centrem islámské víry byla kdysi Kaabaa v oblasti dnešní Saúdské Arábie. Kaabaa je místo s černým kamenem uprostřed, kde se uctívalo 360 bohů a vládce Měsíce Hubal.

Ve staré arabské mytologii se můžeme setkat s tzv. Ghúly, což jsou stvůry přebývající na hřbitovech, pohřebištích a místech s větší koncentrací smrti. Jde o démona, který byl zplozen nejvyšším arabským zlem Iblísem. Může na sebe brát podobu zvířete, nejčastěji hyeny. Pak láká neopatrné poutníky do pouště, aby je tam zabil a sežral. Jde o stvůru, která vyhrabává hroby a požírá mrtvoly. Podle arabské mytologie však může jako jediná zabít a sežrat dokonce i upíra. Ghúlové proto byli v minulosti nejen obávanými, ale i obdivovanými démony.

(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454888
DnesDnes126
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2795
Tento měsícTento měsíc5834

Partnerské weby

apartman banner