Nízký kopec na pomezí Saratovské a Volgogradské oblasti patří mezi nejzáhadnější místa Ruska. Oblast, která se nachází přibližně čtyřicet kilometrů od Žirnovska, je obestřena řadou záhadných incidentů a děsivých legend. Ďáblovo doupě, jak se tajemnému kopci přezdívá, je místem, kde dochází k záhadným úmrtím. Místní pastýř

Mamajev, který zde 11. listopadu 1990 pásl ovce, si chtěl po celodenním shánění zvířat konečně trochu odpočinout, a tak se posadil na otep sena. Za nějaký čas našli lidé z vesnice pouze jeho ohořelé tělo. Podle všeho nastala smrt okamžitě, příčinou bylo úplné spálení vnitřních orgánů. Je zvláštní, že Mamajev uhořel, ale jeho šaty a sláma, na které seděl, zůstaly ohněm nedotčeny. Shořel „zevnitř“, takže se předpokládalo, že zemřel úderem blesku.

Všichni se kopci raději vyhýbají

V létě roku 1997 se tragédie opakovala. Tentokrát spolu se svým kombajnem uhořel I. Cukanov. Od té doby v prokleté oblasti sice nikdo nezemřel, ale neobvyklé jevy děsí místní obyvatele i nadále. Na poli je například nemožné jet rovně a řidiči traktoru, kteří orají půdu, jsou už zvyklí na to, že brázda zůstává zakřivená i přes veškerou snahu jet přímo.

Zdejší obyvatelé považují oblast za zatracenou, za nevhodnou k životu. Existuje názor, že pokud někdo zůstane v Ďáblově doupěti po soumraku, nenajde cestu zpátky do civilizace. A to navzdory skutečnosti, že okolí je otevřené a dobře dostupné. Vesničané z nedalekých obydlených částí se snaží kopci vyhnout, jak jen to jde. V jeho blízkosti totiž zcela běžně z dosud nezjištěných příčin zhasínají motory aut. Dokonce i piloti, kteří letí nad „prokletou zónou“, zjišťují, že jim špatně pracují přístroje a nefungují dokonce ani hodinky. Podle neověřených údajů v Ďáblově doupěti zmizelo několik dalších lidí a došlo k záhadným úmrtím.

Kuriózní Opilý háj

Druhým tajemným místem, které se nachází nedaleko, je Opilý háj. Své pojmenování získal lesík podle stromů, které v něm rostou. Kmeny bříz jsou totiž zakřiveny, zkrouceny do vývrtky nebo dokonce sešroubovány ve formě kuriózních uzlů. Zdá se, že celý háj byl v okamžiku růstu „rozdrcen“ záhadným silným tlakem. Některé kmeny stromů jsou spálené, jakoby plamen procházel pod zemí.

Místo je považováno za pekelné a jak vyprávějí obyvatelé okolních vesnic, i opilci se mu snaží vyhnout, navzdory „sympatickému“ jménu.

Výzkum, který v místě uskutečnily dvě skupiny nezávislých vědců, prokázal, že je v celé oblasti dvakrát převýšena běžná hodnota radiace. Čím je tento úkaz způsoben, se však zjistit nepodařilo.

Jaroslav Svoboda

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453087
DnesDnes403
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden994
Tento měsícTento měsíc4033

Partnerské weby

apartman banner