Bezpochyby znáte rozdíl mezi člověkem typu skřivan a typu sovy. Skřivánek je ráno plný energie a dobré nálady, sovy vstávají rozladěné a chvíli jim trvá, než se dostanou do formy. Zato večer nevědí, kdy se odebrat do postele a jsou schopny pracovat i hluboko do noci. Každý z nás ví, k jakému typu patří. Vědci však přišli na to, že rozdíly mezi

sovami a skřivany se netýkají pouze ranního vstávání a činorodostí s ním spojené. Badatelé z Barcelonské univerzity dospěli k názoru, že skřivani jsou perfekcionisté a sovy poněkud ležérnější. Takový skřivánek, když se něco nedaří, trpí posléze frustracemi z vlastní nedokonalosti a bývá vyčerpán. Ovšem jejich píle by se mohla dávat sově za příklad. Sovy si dokážou stanovit priority a nepodstatné věci dokážou odsunout. Zdá se, že jsou více, jak se říká, v pohodě. Někdy se okolí zdají jako lidé, kteří nedovedou dotáhnout úkoly do konce nebo že je ledacos přestane bavit.

Barcelonští vědci ovšem přišli také na to, že sovy jsou chytřejší. Skřivanům se možná toto zjištění nebude líbit, tak je snad potěšíme tím, že právě jim nechybí pevná vůle. Skřivani zkrátka na sobě umí pracovat. Důkaz tohoto tvrzení spočívá v pokusu, který uskutečnili vědci Londýnské univerzity v roce 2009. Zúčastnily se ho přes čtyři stovky respondentů, kteří absolvovali inteligenční testy. Sovy měly lepší výsledky, ale to neznamenalo, že byly automaticky úspěšnější ve svém povolání.

Zkrátka usilovné práce je také zapotřebí, talent a schopnosti mnohdy nepostačují.

Barcelonští vědci zjistili ještě jeden podstatný rozdíl mezi sovami a skřivany. Skřivánci prý dávají přednost nealkoholickým nápojům a čajům, zatímco sovy holdují kávě i alkoholu. Jsou zkrátka milovníky nočního života se vším, co k tomu patří.

(elk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458742
DnesDnes538
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1868
Tento měsícTento měsíc9688

Partnerské weby

apartman banner