Cévní mozková příhoda změní v okamžiku člověku život. Nejčastěji nastává v případě, kdy je tok krve do mozku snížen nebo zcela přerušen. Jak uvádějí statistiky, v Česku ročně postihne až padesát tisíc lidí. Za rizikovou skupinu jsou považováni lidé, kteří mají tuto chorobu v rodinné anamnéze, léčí se na cukrovku, s

vysokým krevním tlakem nebo cholesterolem, trápí je nadváha či dlouhodobě prožívají stres. Důležité je poznat příznaky včas, neboť úspěšnost léčby, záchrana života závisí na době, kdy se postižený dostane na specializované pracoviště. V jakém případě být ve střehu, když se nějaké osobě ve vaší blízkosti přitíží? Svou rychlou reakcí mu můžete zachránit život. Záchrannou zdravotní službu, tísňovou linku číslo 155 nebo 112 volejte ihned, jestliže si dotyčný stěžuje na poruchu zraku, objevuje se u něj závrať, ztráta rovnováhy, není schopen souvisle mluvit ani se usmát, má ochrnutou část obličeje, povislý koutek úst.

Dá se mrtvici předcházet? Nejlepší prevencí je zdravý životní styl. K tomu patří zdravá výživa, nekuřáctví, pravidelná tělesná aktivita, optimistický přístup k životu, pozitivní myšlení. Kvalitu života můžeme do velké míry ovlivnit sami - důležité je udržet si optimální hmotnost, vyhnout se dlouhodobému stresu, zátěžovým situacím, postarat se o životní radost a také chodit na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři.

(es)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475530
DnesDnes119
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1871
Tento měsícTento měsíc7160

Partnerské weby

apartman banner