V poslední době se hodně mluví o alternativních způsobech mytí vlasů, při nichž se nepoužívají klasické šampony. No poo, kdy se vlasy myjí jen vodou, jsme již zmínili. Ale co třeba takový co-washing nebo pre-washing?

Co-washing

Celý název metody je conditioner-only washing a v tomto případě je šampon rovněž zcela vytěsněn. Místo šamponu se však používá kondicionér, který by neměl obsahovat silikony. Kondicionér se vmasíruje do mokrých vlasů a nechá pár minut působit. Pak se vlasy důkladně opláchnou vodou a to je vše. Příznivci této metody tvrdí, že se tak vlasy zbaví nečistot a zároveň vyživí. Navíc se zjemní jejich struktura. Z toho plyne, že nejde o vhodný styl pro ženy s rovnými a jemnými vlasy. Také ženy s kožními potížemi (např. seboroická dermatitida) a s mastným typem vlasů by ji měly raději oželet. Vlasoví stylisté co-washing doporučují pro nepoddajné, vlnité, barvené či jinak namáhané vlasy s tendencí k vysušování.

Pre-washing

Tato metoda sice se šamponem počítá, ale poněkud obrací pořadí použitých prostředků. Pečující přípravky, jako jsou vlasové masky a kúry nebo kondicionér, se při ní aplikují na suché vlasy a nechají působit 10 až 15 minut. Pak se vlasy opláchnou a až poté umyjí šamponem. Díky tomu prý nepůsobí vlasy po umytí ztěžkle a zplihle, jsou jemné, hebké a dobře vyživené.

Co si o alternativních novinkách v péči o vlasy myslí profesionální kadeřnice Irena Fricová?

„Obecně o těchto metodách vím, ale sama je nepraktikuji. Zaměřuji se však na š ampony bez parabenů, tedy bez konzervačních látek. Každopádně pokud někdo chce přejít na některý z alternativních způsobů, měl by počítat s tím, že  to nemusí být jednoduché. Nelze totiž předem odhadnout, jak budou jeho vlasy reagovat.“

Také další odborníci doporučují postupovat zvolna a napřed třeba používat jen micelární šampony a sledovat, co to s vlasy udělá.

(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451558
DnesDnes35
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3589
Tento měsícTento měsíc2504

Partnerské weby

apartman banner