Jetel, lidově jatel, štajerka, jatelina, jetel kočičí, koničina, listnačka, milostná zelinka, sturek, ďatelina, má klasicky tři lístky. Jenže sem tam můžete narazit i na čtyřlístky, pětilístky a podobně. Čím více lístků, tím větší vzácnost.

Magická symbolika

Čtyřlístek, jak praví legenda, pochází z rajské zahrady. Vzala ho prý a přinesla Eva poté, co byli s Adamem vyhnáni z ráje. Čtyři lístky jetelíčku někteří lidé odedávna spojovali se symbolikou ročních období, s přírodními živly. A věřili, že nalezený či darovaný čtyřlístek má magickou moc. Může člověku zajistit štěstí, zdraví, lásku i peníze. Ochrání ho také před zlem a temnými silami, nenávistí, únavou a přírodními katastrofami. Naši předci ho proto kdysi ve víře, že ochrání i jejich obydlí, vkládali pod práh domu, pod postel či ho dávali na okno. Kromě toho se také tradovalo, že díky čtyřlístku pod polštářem může svobodná dívka v noci ve snu spatřit tvář svého budoucího manžela.

Jetelíček pro lásku, bohatství či zdraví

Se čtyřlístky se „čarovalo“ na lásku. Jistý magický návod praví: „Pokud se čtyřlístek rozdělí na dvě poloviny, které snědí dvě osoby, zamilují se do sebe a nic je nerozdělí.“ Nápomocný vám může být ale čtyřlístek i v případě, že toužíte lásku najít. Stačí, když si ho před odchodem z bytu nebo domu dáte do boty. Zvýší se tím vaše šance, že spřízněnou duši potkáte.

Najdete-li pětilístek, zajásejte a vložte si ho do peněženky. Údajně působí jako magnet na peníze. Šestilístek nese zdraví a dodává člověku energii. A sedmilístek? Ten je zase zárukou dlouhého života.

Zelení rekordmani

Co se vícečetného jetele týká, je v České republice oficiálním rekordmanem devítilístek, který před čtyřmi lety našel Jaroslav Kosina z Mikulčic (mimochodem - tento muž je to vyhlášeným sběratelem čtyřlístků a má zápis v České knize rekordů). Ovšem kam se hrabe na světový unikát nalezený v květnu 2009 japonským zemědělcem Shigeo Obarou na louce u městečka Hanamaki (v centrální prefektuře Iwate). Ten totiž tehdy objevil a utrhl jetel s neuvěřitelnými šestapadesáti lístky!

Věda už má jasno

Jetel roste v podstatě na všech kontinentech, existuje ve více než 300 druzích. Čtyřlístky a další vícelístky jsou podle odborníků v podstatě jen hodně složitou, a proto i vzácnou, genetickou mutací trojlístku, s níž se nejčastěji setkáváme u jetele plazivého. Z hlediska statistiky připadá na na jeden čtyřlístek v průměru kolem 10 000 normálních jetelových trojlístků. Ale představte si, že vznik čtyřlístků byl ještě před méně než deseti lety záhadou. Až v roce 2010 tým expertů z Georgie a Oklahomy při genetickém výzkumu odhalil gen, který za odchylku nese odpovědnost. Kromě toho také zjistil, že DNA jetele a čtyřlístků je mnohem složitější než naše - lidská.

Text a foto: Lucie Zemanová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453691
DnesDnes387
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1598
Tento měsícTento měsíc4637

Partnerské weby

apartman banner