Občas vás zveme na různá tajemná místa, častokrát se jedná o polozapomenuté lokality v odlehlých končinách. Sami při výpravách zažíváme občas příběhy sotva uvěřitelné. Jsme vydáni napospas různým neviditelným silám, které mají jasnou převahu…

Dnes se vypravíme

naopak na místo velmi známé a významné. Putujeme do východních Čech, z Hradce Králové směrem na Vysoké Mýto. Odtud zabočíme na Vraclav, kde byli v roce 1108 vyvražděni nejvýznamnější příslušníci rodu Vršovců. Připomeneme si výročí této tragédie a budeme pátrat po bludných duších dávných obětí.

Vládnoucí Přemyslovci tehdy zcela promyšleně a chladnokrevně odstranili jak Vršovce, tak i Slavníkovce. Proč vlastně? Byla jediným důvodem opravdu jen touha po větší moci? Při bližším zkoumání se před námi náhle vynořují podivné okolnosti a souvislosti. Podle všeho se mocný vládnoucí rod obával jistých duchovních elit, velmožů (zasvěcenců) a mágů, kteří dovedli komunikovat s bytostmi „odjinud“ a ovládali vysokou magii. Pro Přemyslovce to znamenalo vážné ohrožení, a tak obratně přešli z obrany do protiútoku.

Byli Slavníkovci i Vršovci přímými pokračovateli keltské druidské školy? Měli stejné znalosti? Slavníkovec svatý Vojtěch prý ovládal schopnost bilokace, vymítal zlé duchy, přemáhal ďábly a nahlížel do budoucnosti. Již jako dítě prý měl kůži bílou jako padlý sníh a velmi krásnou postavu. To, že dětství a jinošství přežil, je náhoda. A jeho zvolení pražským biskupem bylo vítězstvím mudrců, žádným smírem mezi oběma dynastiemi. Ba naopak, bylo počátkem nesmiřitelného boje.

„Čechy jsou zemí čarodějů,“ pravil jeden učenec a literát. A možná měl pravdu, i nové křesťanství u nás bylo „infikováno“ pohanskými (druidskými?) prvky a kulty. Ještě před Vojtěchem se o nápravu pokoušela svatá Ludmila, stačí vzpomenout jejích moudrých činů. Ve svém vnukovi Václavovi spolehlivě rozpoznala zasvěcence, proto se ho snažila vychovávat po svém. Jak to tak bývá, ti dobří a spravedliví nedopadnou dobře. Zavražděna byla nejen Ludmila, ale i Václav. Oba pro spiklence z přemyslovského rodu představovali překážku a velké ohrožení.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449702
DnesDnes117
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1733
Tento měsícTento měsíc648

Partnerské weby

apartman banner