Málokde se vyskytuje tolik pověstí, jako na Klenově ve Vsetínských vrších. Pískovcové skály poskytovaly ideální úkryty nejen pro poklady, ale i pro různé uprchlíky a zbojníky. Někdy ve 13. století zde bývalo trvalé osídlení, na vrcholku Klenova prý stávala solidní hradní věž. Je to možné, archeologové zde skutečně objevili zbytky

keramiky a základy někdejších dřevěných staveb. Zajímavé jsou i stopy po umělém opracování zdejších skal. Nejzvláštnější je populární „sfinga“, což je magická uhrančivá skála. Doopravdy tu egyptskou sfingu připomíná. Kámen (či lépe řečeno skalní výběžek) má být branou do jiného světa, která se otevírá sporadicky. Znali naši dávní předkové tajemství této skály? A dovedli komunikovat s jinými světy, s jinými časoprostory? Možná, že děsivé pověsti o podivných netvorech a bytostech na Klenově souvisejí právě s „vnikáním“ nepozemských tvorů do našeho světa. Zdejší brána prý nemusí být jedinou, při psychotronických výzkumech na počátku 90. let minulého století údajně specialisté odhalili v okolí další anomálie.

Podivný pronájem pana Voka

Stejně přitažlivé jsou i legendy o zdejším templářském hradu. Jmenoval se Freundsberg. V listině ze začátku 14. století urozený pan Vok z Kravař stvrzuje, že od templářského mistra Ekka hrad s obcí přebírá do pronájmu. Později se obec rozrostla na prosperující město Vsetín, ale o údajném hradu nevíme nic bližšího. Někteří badatelé upozorňují, že pronájem (na třicet let) užívali templáři zcela výjimečně. Nebývalo zvykem, aby se nájemcem stala osoba, která k řádu neměla žádný vztah. A pokud se na tajemnou listinu podíváme pozorněji, zjistíme, že mistr Ekko evidentně jednal pod tlakem. V té době totiž ve Francii již začalo známé tažení proti tomuto mocnému a bohatému řádu.

A jaký byl osud nájemce? Byl přinejmenším zajímavý. Po nástupu Lucemburků do Čech se stal jejich oblíbencem a záhy neuvěřitelně zbohatl. Zda vlastní pílí, nebo díky Lucemburkům, se dodnes neví. A nebo se svému světskému zachránci bohatě odvděčili sami templáři? I to je možné.

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454884
DnesDnes122
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2791
Tento měsícTento měsíc5830

Partnerské weby

apartman banner