První jeskyně, ve které byly spatřeny nástěnné malby, byla objevena roku 1868 ve španělské Kantábrii poblíž města Santander. Bylo to asi sto obrazců nakreslených na skále uhlem nebo barvou. Jejich stáří se odhaduje asi na osmnáct tisíc let, tedy na dobu kamennou.

Torros, torros!

Bylo to v roce 1868, když do skalní průrvy spadl místnímu lovci pes. Lovec vyhledal majitele pozemku, šlechtice Marcelina Sanz de Sautuola, a požádal jej o pomoc. Průrva v zemi nebyla však jen nějaká obyčejná díra, ale překvapivě velký prostor. Majitel pozemku se proto rozhodl pro důkladnější průzkum, pomáhala mu osmiletá dcera Marie.

Po třech letech neúspěchů, to Marii bylo 11 let, se s ní otec opět vydal pod zem. Drobné Marii se podařilo protáhnout i s lucernou do úzké chodby. A pak ji otec uslyšel volat: „Torros, torros!“ Tedy - býci, býci! Byli to sice bizoni, ale svět malé Marii za tento objev nepřesnost už dávno odpustil. Mistrovská technika malby a barevné podání obrazů přiměly de Sautuola vydat popis jeskyně tiskem.

Vulgární tahy šmíráka

První reakce veřejnosti byla, že se jedná o falzifikáty. Důvod? Jak by mohl lovec bizonů být schopen takového uměleckého díla? Francouz, odborník na prehistorii, Émile Cartailhac, označil malby za „vulgární tahy šmíráka“. V roce 1886 „odborníci“ na kongresu ve Španělsku vyslovili verdikt, že malby v Altamiře nelze přiřadit k žádnému známému malířskému umění a jsou to malby průměrného adepta malířského umění. Stručně řečeno, je to falzifikát, tedy moderní malba. Trvalo to celých 23 let, než byla v roce 1901 na jihu Francie v Dordogne nalezena jeskyně se stejnými malbami. Po tomto nálezu se omluvil i znalec Émile Cartailhac, ale de Sautuola už se toho nedožil. Tak bylo potvrzeno, že malby pocházejí z doby kamenné. Šlechtic a právník de Sautuola se zapsal zlatým písmem do historie archeologie.

Unikátní kopie Altamiry

Z důvodu ochrany maleb byla po dlouhou dobu originální Altamira pro veřejnost nepřístupná, turisté ale o nic nepřišli. V polovině roku 2001 bylo totiž otevřeno Muzeum Altamiry, jehož autorem je španělský architekt Juan Navarro Baldeweg. Nachází se asi 300 metrů od původní jeskyně a replika vytvořená podle původní Altamiry je v měřítku jedna ku jedné.

V jednom z prostorů muzea je umělecká dílna, kde je možné se seznámit s technikou původní malby a i s tou novodobou, moderní, která byla použita. Dnes se dá při troše vytrvalosti a tvrdošíjné korespondence navštívit i původní jeskyně, jen je třeba přesvědčit příslušné úředníky o hlubokém zájmu o pravěké malby, neboť počet návštěvníků je omezen.

Úchvatná podívaná vleže

Když jsem vstoupil do originální jeskyně Altamira, defilovaly přede mnou obrazy červených a černých bizonů a koní nakreslených na stěnách. Kresby byly tak zachovalé, jako by byly staré teprve několik let. Škoda jen, že teplota a vlhkost zničily asi čtvrtinu maleb. Nyní je v jeskyni ustálená teplota 14 stupňů Celsia a také vlhkost je konstantní. Právě tyto klimatické podmínky umožňují udržet malby neporušené. Průvodce nás nabádá, abychom se maleb nedotýkali. Decentní osvětlení ukazuje dobře zachované obrazy. Jsme v impozantním sále, kde je na stěně namalována skupina 15 bizonů. Jsme doslova „nadirigováni“ do středu sálu. Uprostřed je výstupek se šesti vyhloubenými „žlaby“. Vůbec mě nenapadá, k čemu by mohly sloužit. Naštěstí dámy z Mexika pochopily a lehají si do nich na záda. Vyberu si také jednu prohlubeň a udělám totéž. Teď je všechno jasné. Za tlumené iluminace se nade mnou, asi ve výšce 50 - 60 centimetrů, objevují trojbarevné obrazy zvířat. Jsem v situaci, v jaké byli „mistři malíři“ před dobrými 18 tisíciletími. Takové podmínky měli ti, kteří tvořili slávu Altamiry. Sotva při malování narovnali ruku, tak blízko měli ke stropu. Průvodce připomíná, že malíř musel mít prostorové cítění, když z tak malé vzdálenosti dokázal kreslit na poměrně značnou plochu.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505698
DnesDnes167
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3950
Tento měsícTento měsíc17044

Partnerské weby

apartman banner