Letošní 19. květen se pojí k šedesátému výročí úmrtí spisovatelky a novinářky Marie Pujmanové. Čtenáři jejích knih museli bezpochyby ocenit její vytříbený styl a vypravěčské schopnosti. Nejvíce se to projevilo u její trilogie Lidé na křižovatce, Hra s ohněm a Život proti smrti. Prvorepublikové čtenářky se dojímaly

nad její Pacientkou doktora Hegla. Marie se narodila ve znamení Býka, toto znamení má smysl pro řád, tradice a povinnost. Zakládá si na svém soukromí, oceňuje smyslové požitky, obdivuje krásu a umění.

Kniha Předtucha je jedinou, kterou vydala v době II. světové války. Marie zřejmě nechtěla riskovat, že se na ni zaměří pozornost gestapa, a proto se odmlčela. Býci takoví bývají, otevřeným konfliktům se vyhýbají a neradi se pouštějí do riskantních záležitostí. Ale Předtucha čtenáře překvapila, protože se zde Marie zabývala záležitostmi mezi nebem a zemí. Dospívající dívka Jarmila má předtuchu o srážce vlaku, kterým odjeli její rodiče na konferenci do města Malory. Vzápětí se dozvídá, že k železničnímu neštěstí opravdu došlo a zažívá hodiny zoufalé nejistoty. Žijí otec a matka? Rozuzlení je šťastné, rodiče naštěstí cestovali jiným vlakem. Dívka si pak uvědomí, co pro ni vlastně znamenají. Je zajímavé, že v době, kdy byl v umění upřednostňován socialistický realismus, nikdo Marii Pujmanové Předtuchu nevyčítal. Jak je to možné? Vždyť pojednávala o paranormálních jevech?

Nervově se zhroutila

Rodina, ze které Marie Pujmanová pocházela, nebyla ani chudá, ani bezvýznamná. Její otec Kamil Henner byl univerzitním profesorem církevního práva na Karlově univerzitě a bratr významným neurologem. Marie, zcela v duchu rodinných tradic, nehledala svého nastávajícího mezi dělnickou třídou. V roce 1912 se provdala za Vlastislava Zátku, syna politika a advokáta. Manželství však dlouho nevydrželo. Dnes se již můžeme dohadovat, co bylo příčinou nervového zhroucení mladé ženy. Býci mají svoji důstojnost a od partnera očekávají pozornost a stabilitu. Zřejmě se jí od zhýčkaného synka ze středostavovské rodiny obojího nedostávalo. Manželé se tedy rozvedli a Marie se po první světové válce provdala za Ferdinanda Pujmana a proslula svými levicovými postoji. Někteří z nás mohou mít tisíce připomínek k tomu, že ji později v tvorbě okouzlil socialistický realismus. Že však dokázala vystavět dramatický příběh i psychologickou studii člověka, jí upřít nelze. Helenka, Růžena, Stáňa a Nela – hlavní postavy z její trilogie – jsou totiž jako živé a jejich charaktery obdivujeme i odsuzujeme, ale věříme jim každé slovo.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475549
DnesDnes138
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1890
Tento měsícTento měsíc7179

Partnerské weby

apartman banner