0322stále1O existenci legendárních jihoamerických měst, která však už před dávnými časy zmizela pod nánosy džungle a přírodní divočiny, se hovoří již po staletí. Mnoho výzkumníků i dobrodruhů se proto snažilo tato zaniklá tajemná města vypátrat, avšak většina se

vrátila s nepořízenou.

Někteří se pak z dobrodružné cesty po jihoamerickém vnitrozemí nevrátili už vůbec. Jedním z přesvědčených zastánců existence legendárních pohřbených měst byl též plukovník Percy Harrison Fawcett, který patřil téměř dvacet let k posedlým touhou objasnit záhady, které ukrývala džungle. Z pověření bolivijské vlády prozkoumal v letech 1906 až 1909 hranice s Brazílií a od té doby se do této hrozivé divočiny, zvané zelené peklo, vrátil ještě několikrát. Přestože španělští dobyvatelé Jižní Ameriky nikdy nenalezli bájné Eldorádo ani zemi bojovných Amazonek, příběhy o nich se vypravovaly stále.

V roce 1911 obletěla svět vzrušující zpráva, že Američan Hiram Bingham objevil v peruánských Andách ztracené město Inků Machu Picchu. Plukovník Fawcett se během dalších výprav od domorodců dozvěděl, že podle legend a vyprávění existují další ztracená města. V Chile slyšel o dosud obydleném Císařském městě s ulicemi dlážděnými stříbrem a s domy se zlatými střechami. Jeho obyvatelům měl údajně vládnout osvícený král a měl se tam vést blažený život. Pro nevítané hosty však město zůstávalo díky jakémusi kouzlu zvenčí neviditelné. V Rio de Janeiru pak našel Fawcett dávno zapomenutý záznam z roku 1753 o objevu pozůstatků obrovského kamenného města, přičemž žádné pozdější zprávy o tom již neexistovaly.

Zmizení v děsivém pralese

Mato Grosso znamená portugalsky „hustý les“, což je velice příhodný název pro tento stát v brazilském vnitrozemí o rozloze téměř čtyřikrát větší než Ukrajina. Až do druhé poloviny 20. století obývali jeho téměř neproniknutelné deštné pralesy výhradně indiáni a jenom několik bělochů se ho pokusilo zmapovat. Do této mlhavé divočiny, plné neznámých zvířecích druhů a domorodých kmenů, o jejichž existenci neměl nikdo ani tušení, se v dubnu 1925 vypravili tři odvážlivci hledat ztracené město označované záhadným kódem „Z“. Na cestě je čekali jedovatí hadi, masožravé ryby, mračna bodavého hmyzu a nejisté přijetí ze strany domorodců. Pět týdnů po odjezdu z hlavního města Cuiaby napsal vůdce skupiny své ženě do Anglie z jednoho tábora: „Doufáme, že se přes tuhle oblast co nevidět dostaneme... Nemusíš si dělat žádné starosti.“ Další zprávy už z pralesa nikdy nedošly.

Co odkryly nové technologie?

Pátrání po ztracených městech v Jižní Americe pokračovalo po celé 20. století a trvá dodnes. Před nedávnem archeologové prohlásili, že se jim podařil největší úspěch za posledních 150 let. V džungli středoamerické Guatemaly totiž našli rozlehlou síť pozůstatků mayských měst. Vědci tam odkryli přes 60 tisíc ruin pocházejících z období říše Mayů. Umožnila to laserová technologie, která z výšky skenovala oblast a odhalila pod porostem pozůstatky domů, paláců, pyramid i rozsáhlých opevnění. Vědci mapovali plochu o rozloze více než 2 100 kilometrů čtverečních na severu departementu Petén, konkrétně pak u města El Zotz.

Průzkum odhalil mimo jiné kilometry opevnění, kterých si nikdo předtím nevšiml. Území, jež se nachází v blízkosti již známých měst Mayů, bylo s největší pravděpodobností domovem pro mnohem více lidí, než počítaly dřívější výzkumy. Nález podle archeologů naznačuje, že mayská říše patřila k mnohem rozvinutějším a rozsáhlejším, než se dosud myslelo. Vědci odhadují, že Mayů mohlo být v celé středoamerické oblasti možná 10 až 15 milionů.

Výzkumníci nalezli více než 60 tisíc dříve neznámých staveb, včetně pyramid, královských hrobek, paláců, silnic a obranných opevnění, ukrytých hluboko pod střechou deštného pralesa. Skupina vědců použila technologie laserového skenování k digitálnímu odstranění hustého stromoví a vytvořila 3D mapu toho, co se nachází uvnitř pralesa. Jedním ze skrytých nálezů byla sedmipatrová pyramida, která je tak pokryta vegetací, že se již stala součástí džungle. Dalším objevem, který archeology překvapil, byla složitá síť příkopů spojující všechna mayská města v oblasti.

Pavel Kovář

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475500
DnesDnes89
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1841
Tento měsícTento měsíc7130

Partnerské weby

apartman banner