0522LÍPALípa byla odedávna ceněna pro léčivé schopnosti svých květů, její používání v léčitelství sahá do dávných antických dob. Známá německá abatyše Hildegarda z Bingenu zařadila lipový květ do seznamu „mocných bylin“. Moderní doba na lipový květ

nezapomněla, čaj z něj působí jako všelék i dnes.

Sbíráme celá květenství s jazykovitým, blanitým listenem, a to ihned na počátku rozkvětu, od konce června a během července, za suchého počasí. Nejlépe v odpoledních hodinách mezi 14 až 16 hodinou, v době, kdy je asi polovina květů rozkvetlých. Sušíme ho rychle, ve slabých vrstvách ve stínu na vzdušném místě, neboť se snadno zapařuje a tmavne. Nesmí se sušit na přímém slunci a při teplotě vyšší než 35 °C, jelikož ztrácí velmi rychle barvu i účinné látky. Správně usušená droga si uchovává své původní zbarvení, má jemnou aromatickou vůni a nasládlou chuť.

Lipový čaj slazený medem podporuje pocení, zároveň pomáhá rozpouštět hleny, tiší křeče, působí protizánětlivě a uklidňuje. Páter František Ferda doporučoval protichřipkový čaj: Do půl litru vody dáme po lžíci sušeného bezinkového a lipového květu, povaříme 8 minut a poté scedíme. Bylinkáři doporučují čaj z lipového květu a hlohu, který v sobě spojuje účinné látky na snížení krevního tlaku. Tento čaj lze použít i k vyrovnání nízkého tlaku. Dvě lžičky směsi bylinek zalijeme horkou vodou (¼ l) a necháme je 10 minut louhovat. Poté scedíme, osladíme medem a podáváme dvakrát denně. Lipový květ ředí krev, čímž napomáhá předcházet infarktu myokardu. Podporuje činnost žaludku, zvyšuje vylučování žaludečních šťáv, uvolňuje křeče, zlepšuje trávení a podporuje chuť k jídlu. Je také vhodný při onemocnění ledvin, močových cest a močového měchýře. Lipový čaj působí proti podrážděnosti a nervozitě, dokáže snížit nervové napětí, zajistit klidný spánek. Lipovou tinkturu na nachlazení si připravíme ze 2 lžic sušených květů, 3 dl alkoholu (vodky). Květy přelijeme alkoholem a necháme dva týdny na teplém místě louhovat. Denně protřepáváme. Poté přecedíme a po dobu nemoci užíváme 3x denně 20 kapek.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451521
DnesDnes618
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3552
Tento měsícTento měsíc2467

Partnerské weby

apartman banner