0524třezalkaNajdeme ji na slunných okrajích lesů, na pláních, obyčejně na pasekách, suchých mezích. Vytrvalý oddenek třezalky vyhání vzpřímenou, dvacet až sto centimetrů vysokou lodyhu s podlouhle vejčitými listy. Květy jsou zlatožluté, nesouměrné, po jednom okraji jsou

plátky korunní pilovité. Rozmačkaná květová poupata dávají tmavofialovou olejnatou šťávu, tak zvanou Janskou krev. Třezalka tečkovaná, bylina sv. Jana, které se říká čarovník, krevníček, zvoneček svatojánský, kvete od začátku léta až do září.

Lidové léčitelství si třezalky cení jako první pomoci při nervových bolestech hlavy či migréně. Uklidňuje zažívací ústrojí, působí protizánětlivě, povzbuzuje vyměšování, hlavně při obtížích odtoku žluči. Jeden až dva šálky třezalkového čaje, na který je potřeba 30 g drogy na litr vody, pomáhá při dně, chorobách ledvin a jater, tlaku v žaludku. Tuto nezaměnitelnou bylinku lze využít při nechutenství, kdy se 25 g sušené třezalkové natě prolije osminkou litru vinného lihu nebo silné kořalky. Po třech dnech se přecedí a užívá půl kávové lžičky do skleničky vody před jídlem. Třezalka hojí také pohmožděniny, otlaky. K léčivému obkladu potřebujeme 20 g sušené natě třezalky, která se vaří asi dvě minuty ve čtvrt litru vody. Nechá se deset minut odstát a přecedí. Do prochladlého odvaru namočíme obklad, který přiložíme na postižené místo a několikrát denně opakujeme.

Třezalka může být účinnou přírodní medicínou pro ženy s nepravidelnou nebo bolestivou periodou. Nálev z 30 g drogy na jeden litr vody lze použít i při průduškových potížích. Třezalkový olej, jenž se podává po kapkách, ulevuje také při střevních a žaludečních obtížích, průjmech. K jeho přípravě potřebujeme čerstvé květy naložené do čistého olivového oleje, které vystavíme po dobu deseti až čtrnácti dnů slunci při občasném protřepání.

(ruch)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454891
DnesDnes129
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2798
Tento měsícTento měsíc5837

Partnerské weby

apartman banner