mosquito 719613 960 720K létu patří příjemné posezení u vody, táboráku, zajímavé výlety a cestování. Dovolenkovou pohodu a relaxaci ale mohou někdy znepříjemnit komáři, vosy či muchničky. Bodnutí včely je bolestivé a pálí, ale ohrožuje většinou pouze alergiky. Nejhorší reakce se podle

dermatoložky MUDr. Zuzany Vykutilové objevují v době květu vlčího máku, kdy je zmíněný bodavý hmyz nejagresivnější. Otok nevzniká pouze směrem ven, ale i dovnitř, což je nebezpečné například v okolí tepen a žil na krku. Okamžitě po bodnutí zanechává hmyz v místě postižení jed, který dokáže vyvolat nebezpečné alergické reakce a široké spektrum obtíží. Riziko negativních reakcí a úmrtí při poštípání zvyšují i onemocnění, jako jsou vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční či astma.

„Tělo může po bodnutí reagovat různě – může dojít k zarudnutí, ztvrdnutí i k vytvoření puchýřků. Zánět se dokonce může šířit i podél cévy. U alergických lidí přichází se mohou projevit poruchy vědomí, průjem, zvracení, poruchy polykání a dýchání, pokles krevního tlaku či bezvědomí. Nebezpečí nastane i tehdy, pokud si pacient postižené místo rozškrábe. „V důsledku infekce, kterou si při kontaktu s ránou zaneseme prsty do rány, se zánět provázený horečkami rychle šíří a místo se nehojí,“ uvádí Zuzana Vykutilová.

Pokud nechcete navštívit lékaře, je lepší žihadlo odstranit a ránu vydezinfikovat. Je na to vhodný tea tree olej nebo emu olej. Žihadlo nevytahujte holýma rukama, jeho stisknutím byste si totiž vstříkli do těla další dávku jedu. V případě bodnutí v okolí ústní dutiny a jazyka si do úst vložte navlhčenou sůl a vyhledejte lékaře. U alergiků je v případě bodnutí hmyzem nutné okamžitě použít škrtidlo jako při uštknutí hadem. Na otok v místě vpichu se může přiložit i rozdrcený list jitrocele nebo břečťan.

„Alergie na poštípání hmyzem bývá často důvodem pokažené dovolené. Pacient by měl proto s sebou vždy nosit tabletky kortikosteroidů a adrenalinovou injekci pro případ anafylaktického šoku, který se projevuje celkovou slabostí, poklesem krevního tlaku, vzestupem tepové frekvence, bušením srdce a podobně. Pokud hrozí ztráta vědomí, je třeba okamžitě vyhledat lékaře. K takové silné reakci může dojít tehdy, když včely či vosa zasáhnou člověka v krátkém čase vícekrát. Štípnutí včelou je bolestivé, nebezpečnější však bývá bodnutí vosami či sršni. Mají hladké žihadlo, proto mohou zaútočit i několikrát. Jestliže zasáhnout rty, jazyk či oko, hrozí prudká reakce organismu, kterou může doprovázet zvracení, průjem a dušnost,“ upozorňuje dermatoložka.

(mav, tz)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454894
DnesDnes132
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2801
Tento měsícTento měsíc5840

Partnerské weby

apartman banner