allergy 18656 960 720Vědci v zahraničí v posledních několika letech intenzivně zkoumali téma prevence chřipky a nachlazení. Některé jejich závěry jsou celkem překvapivé.

+ Vitamin C nákaze nezabrání: Jak se ukázalo, je zbytečné dopovat se

preventivně vysokými dávkami vitaminu C. Prokázaly to výsledky tří desítek klinických studií. Vitamin C pouze zkrátí dobu trvání příznaků onemocnění.

+ Abstinenti jsou na tom hůř: U lidí, kteří se vyhýbají alkoholu, je riziko nachlazení a onemocnění chřipkou vyšší než u ostatních. Vědci netuší přesně proč, zároveň však zjistili, že jeden až dva drinky denně mohou zafungovat jak celkem dobrá prevence.

+ Líbání je povoleno: Odborníci z Institutu pro výzkum onemocnění způsobených nachlazením v britském Cardiffu přišli na to, že nebezpečí nákazy rýmou či chřipkou při líbání je téměř nulové. Potvrdili to i vědci z lékařské univerzity ve Wisconsinu. Ti nechali po dobu minuty a půl líbat nakažené a nenakažené dobrovolníky. Udělali dohromady 16 studií a k přenosu nemoci během nich došlo pouze jedinkrát.

+ Nejohroženější profese: Není pravda, že jsou častěji nemocní lidé pracující v chladném počasí venku. Ba právě naopak. Jako nejohroženější profese z hlediska onemocnění chřipkou a respiračními viry byla vyhodnocena zaměstnání vykonávaná v interiérech budov, a to právník, učitel, účetní, lékař, bankéř a televizní producent.

+ Starší lidé netrpí nachlazením častěji: Spíše naopak. Jsou na tom o plných 50 procent lépe než teenageři.

Zřejmě to souvisí s tím, že v průběhu svého života byli již infekci opakovaně vystaveni a jejich tělo má větší množství protilátek.

+ Sklon k nachlazení závisí na genech a na tom, jak bydlíte v době dětství: Vědci během výzkumu zjistili, že existují rozdíly v receptorech, které přijmou rhinoviry, jež napadají tělo, a také ve výši zánětlivých chemikálií, které produkují těla různých osob. Zčásti je to tedy geneticky dané. Vědci si také myslí, že četnost nachlazení každého z nás souvisí i s tím, kdy si naši rodiče pořídili vlastní bydlení. Je to sice jen sekundární příčina, ovšem prý důležitá. Absence vlastního bytu podle vědců vede ke stresu a produkci stresového hormonu kortizolu. Ten vypíná cytokiny - molekuly, jež vyvolávají rychlou a agresivní akci imunitního systému. V této souvislosti je podle doktora Sheldona Cohena z Carnegie Mellon University pro dítě kritickým zvláště období kolem šesti let. Pokud v té době rodina nebydlí ve vlastním, sklon k nemocem narůstá.

+ Při nachlazení můžete přibrat: A to i přesto, že jíte stejně jako zdraví lidé. Podle vědců však existuje minimálně pět skupin virů, které způsobují nachlazení, mezi nimiž jsou i adenoviry. A některé z nich mohou nejen za ucpaný nos, ale i za obezitu. Tři typy adenovirů běžně spouštějí příznaky nachlazení, ovšem u 20 procent lidí ovlivňují také rychlost vytváření tukových buněk.

(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505714
DnesDnes183
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3966
Tento měsícTento měsíc17060

Partnerské weby

apartman banner