0120aler5Podle zdravotnických statistik trpí různými alergiemi čtyřicet procent obyvatel Evropy a počty neustále narůstají. Nepříjemnými vedlejšími projevy alergií bývají astmatické záchvaty. Účinnou alternativní pomoc mohou v takovém případě nabídnout fyzioterapie, hatha jóga nebo homeopatie a bylinky. Podle odborníků

bývá v teplejších měsících astma způsobené plísňovými alergeny a pylovou sezónou, která může trvat až deset měsíců. Začíná na jaře, kdy rozkvétají dřeviny, pokračuje v létě travinami a obilovinami a končí časným podzimem, kdy dominují pyl bylin a výtrusy plísní.

Škodliviny snižují imunitu

Jakákoli alergická reakce vlastně znamená přehnanou reakci organismu na alergen, kterým mohou mohou být pyly, prach, peří, plísně, roztoči, ale také třeba potraviny, léky, různé chemické látky apod. Při vzniku alergie hrají roli dědičnost, ale i další faktory. Alergie jsou dnes považovány za civilizační choroby a někteří odborníci je připisují nezdravému životnímu stylu, znečištěnému ovzduší či potravinám plným chemikálií. Všechny škodliviny zanášejí organismus a snižují jeho imunitu.

Relaxační techniky a masáže

Pro odstranění konkrétně dýchacích obtíží se ve fyzioterapii využívají rozličné techniky masáží a mobilizace svalů. Je důležité obnovit správný dechový stereotyp a držení těla tak, aby se zabránilo pokud možno astmatickým obtížím a jejich případnému opakování. Od problémů ulevuje také správná masáž zad a hrudníku nebo uvolnění stažených tkání trupu pomocí terapie s míčkem pod vedením zkušeného fyzioterapeuta. Existuje také řada způsobů, kterými si může astmatik ulevit sám, a to například cvičením hatha jógy, plaváním nebo relaxačními technikami.

Jednoduchý cvik na uvolnění krku

V sedu si položte ruce dlaněmi křížem přes sebe na horní část hrudníku pod klíční kost. Zakloňte hlavu a ukloňte ji doleva, tak abyste cítili napětí mezi čelistí a klíční kostí. S nádechem se podívejte očima dolů, s výdechem nahoru. Několikrát zopakujte a to samé udělejte také v úklonu na druhou stranu. Mělo by dojít k uvolnění svalů krku a zmírnění obtíží.

Alternativní pomoc

Při alergiích lze zkusit homeopatickou léčbu, která většinou velmi rychle a účinně zlepšuje pylové obtíže - rýmu, slzení a pálení očí, kašel, svědění patra nebo středouší. U těchto potíží velmi dobře fungují i homeopatické preventivní přípravky, které je třeba nasadit včas, například před očekávanou pylovou sezónou. Ty pak výrazně zlepšují či zcela eliminují akutní obtíže v samotné sezóně. Je jasné, že léčba potravinové alergie nebo atopického ekzému je složitější a většinou vyžaduje delší časový interval. Homeopat musí vyhledat tzv. konstituční lék, který zahrnuje celou osobnost pacienta. Pokud se chcete alergií zbavit, prvním krokem by měla být důkladná očista organismu. Při ní se osvědčil ostropestřec, který podporuje detoxikaci jater, jež jsou pilířem pevného zdraví. Jako doplněk je vhodný i maralový kořen či jalovec. Dalším důležitým orgánem ve spojitosti s alergiemi jsou střeva. Pokud jsou zanesená nečistotami, nebude boj účinný. Na střeva je nejlepší křemelina nebo tinktury z penízovky, česneku a semen grepu. Ty se totiž považují za přírodní antibiotikum, které zatočí s parazity a plísněmi. Podle některých léčitelů i s těmi agresivními, jako je třeba zlatý stafylokok. První pomoc poskytne také pupen dubu, jenž se používá především na tlusté střevo a zklidnění podrážděných sliznic. Bylinkou pro regeneraci a při zánětech střeva je kopretina řimbaba, k pročištění také pomůže směs dubu, černého rybízu, lnu, brusinky a olše. Obranyschopnost účinně zvyšuje tinktura z černého rybízu.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454918
DnesDnes156
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2825
Tento měsícTento měsíc5864

Partnerské weby

apartman banner