2520kde se žije nejzdravěji 3Každé dva roky sestavuje agentura Bloomberg žebříček zemí, kde se žije nejzdravěji. V roce 2017 se na prvním místě umístila Itálie, ale po dvou letech došlo k určitým změnám a posunům, neboť na první místo se z předešlého šestého pořadí probojovalo Španělsko, zatímco Itálie zůstala druhá. Obyvatelé

vítězného Španělska dosahují vůbec nejdelší dlouhověkosti, která se údajně do roku 2040 má ještě více prodloužit až na 86 let. V první desítce nejzdravěji žijících zemí se v roce 2018 podle agentury Bloomberg umístily i další evropské země. Po Itálii na třetím místě skončil Island, na pátém Švýcarsko, na šestém Švédsko a desáté je Norsko. Z asijských zemí se nejlépe daří Japonsku, které se dostalo až na čtvrté místo a vytěsnilo odtud Singapur. Desítku zdravých zemí doplnily ještě Austrálie na sedmém a Izrael na desátém místě.

České republice se nepodařilo probojovat ani do druhé desítky států a skončila až na 29. místě za Řeckem, Maltou, Belgií a Slovinskem. Co se týče porovnání ohledně zemí bývalého východního bloku, vede si z nich Česká republika přece jen nejlépe. Pro zajímavost - Estonsko je dvaatřicáté, Polsko čtyřicáté, Slovensko pětačtyřicáté a Maďarsko osmačtyřicáté. Co se amerického kontinentu týče, nejlépe na 16. místě se umístila Kanada, USA obsadily 35. místo a Mexiko 53. místo. Spojené státy se na pomyslném žebříčku propadly zejména díky tamní vysoké úmrtnosti narkomanů a rostoucímu počtu sebevražd. Určitým překvapením se stalo, že Kuba o pět příček předstihla USA a dostala se zdaleka nejvýše ze zemí, které podle údajů Světové banky patří mezi nízkopříjmové. Index agentury, která výzkum uskutečnila, sleduje celkem 169 zemí světa, u nichž vyhodnocuje údaje poskytované Světovou zdravotnickou organizací, Světovou bankou a Úřadem OSN pro populaci. Veškerá data jsou přitom sledována podle několika kategorií. Především jsou zde zahrnuta zdravotní rizika - tedy počet kuřáků, lidé s nadváhou a vysokým krevním tlakem a další faktory. Je nutné poznamenat, že na vrcholu žebříčku nejzdravějších zemí se umístily dva středomořské státy, protože tamní strava je považována za jednu z nejzdravějších na naší planetě. Studie lékařské fakulty univerzity v Nevadě jen potvrzuje, že právě strava bohatá na panenský olivový olej zásadně snižuje výskyt kardiovaskulárních onemocnění.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449714
DnesDnes129
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1745
Tento měsícTento měsíc660

Partnerské weby

apartman banner