2621zahadny 1Před časem jsem se zúčastnil školení v Praze, kde se mezi posluchači rozpoutala debata. Besedující se přeli o to, zda a kde na území dnešní Prahy ležel bájný posvátný pahorek zvaný Žiži. Podle legendy byl pahorek Žiži korunován soškami důležitých pohanských bůžků a udržován (aktivován) prostřednictvím

obětních rituálů. Slovo „žiži“ má označovat něco žhavého, ale podle oponentů název pahorku odkazuje spíše k zápalným obětem a rituálům. Je zde ještě jedna verze, název může být odvozen od slova „sieza“ (trůn, stolec, posez). Pak by zřejmě byla míněna existence posvátného stolce, kamenného trůnu. Tyto stolce hrály důležitou roli u mnohých národů, mimo jiné u „našich“ Keltů a Slovanů. Byl kamenný stolec nějakým megalitem s neobvyklou mocí? Stál na silném energetickém bodě? Pak by se dal vysvětlit i termín „žiži“. Mohlo jít o energii, která na kámen působila, a také na všechny, kteří na stolec usedli.

Knížecí stolec přivolával démony

Ze stejného soudku možná pochází i příběh o knížecím stolci. Podle Kosmovy kroniky stával západně od dnešní svatojiřské baziliky, přivolával démony a záhrobní síly. Jeho místo se nacházelo přibližně ve středu dnešního svatovítského presbytáře. Podíváme-li se pozorněji, energetická linie (tzv. „sluneční dráha“) tudy skutečně probíhá, navíc spojuje i další pražská významná místa. Je to jenom náhoda? Ale kdepak, vzpomeňme si, že křesťanství částečně navazovalo na pohanství, využilo mnoho pohanských kultovních míst. Ta jen byla přeprogramována.

Výjimečné lokality pro hrad i Vyšehrad

Porovnáním s Hájkovou kronikou zjistíme, že tento stolec měl stávat zcela jinde, prý kdesi pod Vyšehradem. I tato lokalita je z hlediska energií velmi důležitá, jen si vzpomeňme na zdejší „divy“ - na zázračné ohně, poklady, či na Horymírův útěk. To dokazuje, že Pražský hrad i Vyšehrad stojí na velmi výjimečných lokalitách, však také obě centra spolu v dějinách dlouho soupeřila. Hrad vyhrál. Svatý Vít je logickým pokračovatelem mostu mezi naším a neviditelným světem, nástupcem mocného pohanského slunečního boha Svantovíta. Chceme-li pátrat ještě hlouběji, od Svantovíta se dostaneme až do Indie, k asijským bratrstvům. Jedno z nich prý založilo i Prahu, mudrcové rozeznali „místo zázraků“. Pověst je to hezká, ale chybí důkazy. Možná je poznají naši potomci, vždyť podle jiné legendy se bohové dávnověku jednou opět setkají. Kde? No přece v Praze, na Vyšehradě!

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454892
DnesDnes130
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2799
Tento měsícTento měsíc5838

Partnerské weby

apartman banner