0119jePodle knihy Genesis přistála archa na hoře Ararat. Turci ji nazývají „Bolestný vrch“, Kurdové „Ohňová hora“, Arméni Masis a v perštině je její označení „Noemova hora“. Hora Ararat nepatří k horským velikánům. Dosahuje necelých šesti tisíc metrů, ale jistě patří k nejslavnějším horám světa. Zde měla po opadnutí

vody, po potopě světa, přistát Noemova archa. Tuto informaci najdeme v křesťanské i v židovské víře, v islámu i v náboženstvích mnohem starších - u Babyloňanů a Sumerů.

Co spatřili piloti v ledovci?

Hora kdysi upoutala pozornost ruského pilota, nadporučíka Roskovitze, který působil na malém letišti v její blízkosti. Podle jeho vyprávění přeletěl poblíž Araratu nad malým jezerem a pod sebou uviděl cosi, co připomínalo loď. Nutno připomenout, že to bylo v roce 1916 a jeho výpověď se objevila v jednom americkém časopise teprve v roce 1939. O spatření archy ale vyprávěli v roce 1943 i američtí piloti. Tehdy byl mezi dnešní Arménií a Tunisem zřízen letecký most pro dodávky zbraní. Obě strany se vyjádřily, že jejich piloti viděli v ledovci v blízkosti Araratu předmět, který připomínal loď. Dokonce se podařilo pořídit fotografie, které vlastnili jak Američané, tak i Rusové. Rusové je nechtěli dát z ruky, protože se jednalo o náboženskou věc, a Američané nebyli schopni doložit ke snímkům originální film.

Francouzské expedice důkazy nepřivezly

Exkluzivní místo při hledání archy zaujímá Ferdinand Navara z francouzského města Bordeaux. V roce 1952 zorganizoval první expedici, která měla přinést důkazy o existenci archy na Araratu. Navarovy fotografie ukazují pod ledovým příkrovem tmavý předmět podobný lodi. Důkazy však nejsou přesvědčivé. Proto podstoupil další expedici. Spolu s alpinistou baronem Jeanem de Riqiuerem se dostal do výšky 4 900 metrů. Tam spatřil v ledovém masivu obrysy, které připomínaly loď. Délka měla být 125 - 135 metrů. Nalezli trámky dřeva opracované sekerou. Později se však ukázalo, že pravděpodobně jde o pozůstatky nějaké vysokohorské chaty, kostela nebo kříže. Jednoznačná podpora pro důkaz, že nalezli archu, tedy chyběla.

Snímky satelitu Skylab

V roce 1973 pořídil americký satelit Skylab několik snímků araratského masivu. Specialisté NASA na nich našli celkem zřetelné obrysy vraku lodě. Fotografie byly drženy dlouho v tajnosti, pak se ale NASA nechala slyšet, že objekt je ve výšce 4 200 metrů. Jaké však bylo překvapení, když James Irwin (šoféroval vozidlo na Měsíci) prohlásil, že objekt na základě údajů Skylabu našel ve výšce 1 500 metrů a nejedná se o biblickou archu… A tak se od té doby skoro pravidelně i v seriózním tisku objevují zprávy, že na Araratu byla nalezena archa. Překvapení nemá obvykle dlouhého trvání, vždycky se objev nějak vysvětlí (jednou se jednalo například o filmové kulisy).

I Afrika je v kursu

V legendách a ságách je asi 50 hor, kde by se loď, která zachránila lidstvo, měla nacházet. Plavidla, jimž je tato zásluha přisuzována, byla nalezena v blízkosti Neapole, na Aljašce a v Peru. V jižní Africe zemětřesení rozlomilo horu, ve které se našla loď, jež nepatřila ani Féničanům, ani se nezapadala do antické doby. Je překvapivé, že i forenzní badatelé věří Bibli. O tom svědčí desítky expedic za rok mířící na Ararat. Na horu může vystoupit každý, kdo si obstará příslušná potvrzení tureckých úřadů. Vše včetně průvodce přijde asi na 300 dolarů...

Petr Vokáč

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451761
DnesDnes238
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3792
Tento měsícTento měsíc2707

Partnerské weby

apartman banner