0822vsaďte na přírodní léčbu 2I když je menopauza přirozeným jevem v životě každé ženy, málokteré se vyhnou potíže související s úbytkem pohlavních hormonů estrogenů. Nejčastěji se objevují mezi 45. až 55. rokem života ženy a patří k nim výkyvy nálad, nadměrné pocení, návaly horka, nespavost, nervozita, se může dostavit i roztržitost, nechuť k

sexu vlivem suchosti vaginální sliznice a řada dalších potíží. Jak se s těmito příznaky vypořádat?

Kromě dostatečného pohybu, který podpoří psychiku, zmírní přibírání hmotnosti i řídnutí kostí, je třeba změnit stravovací návyky. Vyvážená strava je bohatá na zeleninu, ovoce a luštěniny, jež zajistí potřebnou výživu pro tělo. Blahodárné účinky mají také potraviny s fytoestrogenem - látkou rostlinného původu, jež svými vlastnostmi připomíná ženský pohlavní hormon estrogen, který se s příchodem menopauzy z těla vytrácí. Působení fytoestrogenu je sice slabší než u ženského hormonu, avšak dokáže snížit výskyt nepříjemných příznaků klimakteria. Jeho přirozeným zdrojem jsou fazole, čočka, sója, cizrna a jetel, a dokonce i víno či pivo. Najdeme ho také v ořeších, lněném a sezamovém semínku. Menší, ale stále nezanedbatelné, množství je v rýži, česneku a brokolici. Látky, jež dokáží zastoupit funkci estrogenu, obsahuje také kořen ploštičníku hroznatého nebo nať třezalky tečkované. Řada seriózních klinických studií potvrdila vysokou účinnost na všechny fyziologické jevy provázející menopauzu.

Jak potvrzuje gynekoložka Zoja Roháčová, i když je léčba klimakterického syndromu přípravky s ploštičníkem hroznatým, třezalkou tečkovanou a fytoestrogeny často zpochybňována, její účinnost a bezpečnost je dostatečně prokázaná. A pokud jde o suchost sliznice a bolestivý pohlavní styk u mnoha žen v klimakteriu? K minimalizaci nepříjemných projevů je vhodná podle MUDr. Roháčové kyselina hyaluronová, která na sebe dokáže navázat vodu a tím sliznici hloubkově hydratovat a zjemňovat. Doporučuje i použití laseru, který má příznivé účinky na vaginální sliznici, podporuje tvorbu kolagenu a správný tok krve v intimních partiích. Díky stimulaci nervových zakončení může dojít ke zlepšení sexuálního prožitku a komfortu.

(se)

Bylinné a tradiční přírodní prostředky najdete na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505427
DnesDnes486
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3679
Tento měsícTento měsíc16773

Partnerské weby

apartman banner