2822holicsky 1Nedaleko slovenského Holíčského zámku, v lapidáriu na nádvoří bývalé manufaktury, můžete narazit na velké kamenné bloky. Na první pohled sevám může zdát, že sem patří. Svůj příběh si s sebou ale přinesly z místa původního nálezu – ze stavby sídliště, kde byly v 80. letech minulého století nalezeny. Šlo o

komplex obrovských opracovaných balvanů s prastarými rytinami. Archeologové jim ale nevěnovali pozornost, která jim právem patřila. Když dělníci odkryli tři desítky velkých kamenných bloků a kosterní pozůstatky, bylo na první pohled jasné, že nejde jen o obyčejné kameny. Navíc na nich byly viditelné rytiny. Jenže stavbyvedoucí se obávali zastavení prací, a tak nález znovu zahrabali. A samozřejmě ani nic neohlásili. O záchranu části balvanů se zasloužil až PhDr. Rudolf Irša.

Nejstarší galerie ve střední Evropě

Holíčský megalitický chrám je nejstarší obrazovou galerií vestřední Evropě, neboťvelká část nalezených kamenů je pokrytá pravěkými malbami. Zároveň je nejvýchodnější lokalizovanou megalitickou stavbou ve střední Evropě. Celkově se zachránilo 22 balvanů, ze kterých největší dosahuje až 6,8 metru. Pozoruhodné jsou hlavně tvary kamenů, jejich malby a symboly. Ústředním motivem je symbol boha hromu. Je to zatím jediný známý megalitický útvar na Slovensku, přičemž jeho původ lze hledat někde v pravěku. Svatyně se nacházela na jihozápadním svahu písečné duny na okraji města Holíč. Vznikla pravděpodobně v době kamenné jako sakrální místo kruhového typu, které bylo vybudované na starším kultovním objektu.Nejznámější stavbou podobného typu je anglický Stonehenge. Kamenná stavba v blízkosti městečka Amesbury byla postavena někdy v mladší době bronzové. Ve střední a východní Evropě se s ní může rovnat právě komplex kamenů v Holíči.

Posvátná magie předků

Při jarní rovnodennosti zapadá slunce nad hradištěm, které se nachází poblíž holíčského kamenného komplexu. Zdá se, že při stavbě svatyně se vycházelo z magického principu. Tento kultovní objekt byl pravděpodobně součástí daleko širšího posvátného prostoru. Holíčska stavba se tak stáváklíčem k poznání mysteriozního myšlení a kultury našich pradávných předků.

Gabriela Slováková

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452164
DnesDnes71
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden71
Tento měsícTento měsíc3110

Partnerské weby

apartman banner