0122okultni 1Nejslavnější česká operní pěvkyně Ema Destinnová byla nejen fenomenální umělkyní a statečnou vlastenkou, ale také okultistkou, A živě se zajímalo o spiritismus. Ema (vlastním jménem Emilie Paulina Jindřiška Kittlová), která kvůli lásce k vlasti obětovala svou nesmírně úspěšnou kariéru (aniž se jí za to pak

tato země nějak odvděčila), měla ve své knihovně celou řadu vzácných titulů vztahujících se k ezoterice, spiritismu a okultismu. Například okultní a alchymistické spisy, astrologické a spiritistické příručky. Tuto netradiční sbírku koupila zároveň se zámkem ve Stráži nad Neřárkou od barona Leonhardiho, a ve své době šlo o vůbec největší knihovnu okultní literatury ve střední Evropě! Je také doloženo vzpomínkami Destinnové i jejího okolí, že si ze svých cest vozila velmi netradiční až bizarní suvenýry - třeba malou rakev s dětským kostlivcem, kterému říkala Ivánek, tlející tělo se znázorněnými červy nebo dokonce celý oltář z lebek a hnátů. V pozůstalosti se po její smrti v roce 1930 (zemřela ve věku nedožitých 52 let) zachovaly také vykládací spiritistické karty, které doplnila svými ironickými glosami.

Spiritismus byl populární

Ve svém zámečku v jižních Čechách zkoušela také potají vyvolávat duchy. V tom si rozuměla s vdovou po Richardu Wagnerovi Cosimou. V té době byl zájem o okultní vědy a spiritismus aktivitou velice oblíbenou nejen mezi smetánkou, ale i mezi umělci. Možná, že se tímto svým zájmem o nadpřirozeno a mystično Ema Destinnová vyrovnávala s pochybnostmi o smyslu svého života a trápení kvůli nešťastné lásce. V okultních vědách hledala odpovědi i útěchu.

Společnost českých hermetiků

Slavná pěvkyně a věrná Češka se ovšem obklopovala nejen spiritistickou literaturou, ale také zajímavý lidmi, kteří se magií zabývali. Mezi její přátele patřil třeba Josef Šimánek - knihovník, romanopisec a skautský činovník, který byl členem společnosti Universalia. Ta vznikla roku 1920 jako soukromý kroužek zájemců o hermetismus, mezi něž patřili například Pierre de Lasenic (Petr Pavel Kohout), Oldřich Eliáš, Jan Kefer, Julius Nestler, Jiří Grubner a mnozí další. V roce 1927 pak byl název změněn na Universalia – Společnost českých hermetiků a o tři roky později (těsně před tím, než Ema Destinnová podlehla svým trápením) byl spolek oficiálně státem uznán. Bohužel, v roce 1941 byl zakázán a jeho členové byli nacisty perzekuováni a vražděni. (Universalia byla znovu obnovena v roce 1990.)

Odvážné tetování

Zmíněný přítel Emy Pierre de Lasenic, první předseda Universalie, navrhl vlastní soubor tarotových karet (pojmenovaný po něm Lasenicův tarot), který byl mezi I. a II. světovou válkou jedním z mála v Československu a jako takový byl několikrát vytištěn. Lasenic také vydal speciální sadu tarotu přímo pro svou známou Destinnovou, ale ta byla jako originál vytištěna jen jednou. Spiritualistou byl rovněž slavný sochař Ladislav Šaloun, známý hlavně jako autor legendárního pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Ve své pražské vile pořádal spiritistické seance, kterých se Ema Destinnová opakovaně účastnila. Kromě spiritismu měla operní pěvkyně také zájem o astronomii a medicínu, na noze měla odvážné tetování v podobě hada mířícího až k intimním partiím. Mimochodem, soudí se, že byla vůbec první Češkou, která se nechala tetovat... Jak je patrné, jednalo se o moderní a takřka renesanční vlastenku a rebelku, o které se toho dodnes pohříchu příliš neví… A nebo nechce vědět?

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451504
DnesDnes601
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3535
Tento měsícTento měsíc2450

Partnerské weby

apartman banner