3022zdravíFandíte fotbalu?

Nemůžete chybět u žádného důležitého fotbalového utkání? Možná tomu nebudete věřit, ale sledování zajímavého zápasu přímo na tribuně nebo v pohodlí domova u televizní obrazovky je spojeno i s určitým zdravotním rizikem. Napětí, stres, nervy, jak se říká, na pochodu, nervozita, negativní emoce z

prožívání výkonů oblíbených šampionů totiž mohou být obrovskou zátěží pro srdce. Úmrtnost na infarkt při sledování fotbalového mistrovství není žádnou ojedinělou záležitostí. Jak potvrzují lékaři, větší pravděpodobnost skonu některého z fanoušků spíše hrozí těm, kteří sledují zápas živě. Umocňuje to jak atmosféra na stadionu, negativní rozruch v hledišti, tak přemíra nezdravých potravin a alkoholu, které se při zápasu konzumují. A jak takovým excesům předcházet? Dění na hřišti moc neprožívat, sníst před fotbalovým utkáním něco lehčího, také alkohol by měl být tabu.

Zdřímněte si po obědě

Máte chuť dát si po obědě krátkého šlofíka? Krátká siesta po vydatném jídle je běžnou součástí mnohých kultur. Zvláště se s ní můžeme setkat v letních měsících ve Středomoří, v jižní části Evropy. V našich zeměpisných šířkách se, bohužel, nezabydlela, ale za odpočinek po obědě se přimlouvají i lékaři. Organismus nemůže pracovat neustále na plný plyn, v lidském biorytmu jsou okamžiky, kdy aktivita klesá. Právě krátké pauzy jsou ideální k tomu, aby člověk nabral sílu a dobil energii. Jak vyplývá z vědeckých studií, ti, kteří si alespoň třikrát do týdne vyhradí alespoň půl hodiny na krátký spánek, snižují až o třetinu riziko srdečních problémů. Siestu si však většina lidí spojuje s lenivostí, pohodlností, tvrdí, že je to luxus, jenž si nemohou dovolit. Opak je však pravdou. Je to ideální způsob, jak se zbavit stresu a nervozity.

Pozor na utaženou vázanku

Muži, kteří nosí vázanku, by si ji neměli příliš těsně utahovat. Proč? Kravata totiž zvyšuje riziko vzniku zeleného zákalu. Pokud je příliš utažená kolem krku, může způsobovat zúžení krční žíly, což vede ke zvýšení krevního, a tedy i nitroočního tlaku. Ten se považuje za rizikový faktor způsobující vznik zeleného zákalu, jenž může vyvrcholit poškozením optického nervu a ztrátou vidění. Kromě toho kravata snižuje i průtok krve do mozku, a tak pánům ve vyšším věku nebo kuřákům může hodně utažená kravata způsobovat bolesti hlavy, závratě či nevolnost.

(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452103
DnesDnes10
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden10
Tento měsícTento měsíc3049

Partnerské weby

apartman banner