0724tajemny 1Měsíc hrál podstatnou roli už v začátcích lidstva. Z poznámek dávno zapomenutých kultur je patrno, že jeho fáze byly podkladem pro sestavení kalendáře. Vůbec první vyobrazení srpku Měsíce najdeme před 12 tisíc lety v jeskyni ve Francii. Za svitu Luny také táhly pouští karavany.

 

Sparťané bojovali jen za úplňku

Vesnice Marathon je od Athén vzdálena pověstných 42 kilometrů a 195 metrů. Podle legendy jsou v kopci pohřbeni stateční řečtí bojovníci proti Peršanům. Co se stalo u této vesnice před 2 500 roky? Athéňané zde odolávali perské přesile. Tak praví kronikáři. Méně známé je, že zvítězili sami, bez pomoci Sparťanů. A v tom je ta záhada. Proč jim Sparťané nepřišli na pomoc? Odpověď je velmi jednoduchá. Sparťané bojovali jen za úplňku. Tehdy úplněk nebyl. Je zřejmé, že Měsíc byl už v antice brán vážně.

Kolumbova záhadná světla

V roce 1492 se pod vedením admirála Kryštofa Kolumba blížily k břehům Ameriky tři lodě. Mysteriózní bylo, že dne 11. října 1492 kolen 22. hodiny se před loděmi Pintou, Niňou a Santa Maríou objevila záhadná světla. Kolumbus stál tehdy na kapitánském můstku a ptal se sám sebe, co to může být za světla. Předpokládal, že pevnina už není daleko. Že by nějaké signály? Světla se objevila jen na několik minut, pak zhasla a nikdy více se před admirálovýma očima neobjevila. Kolumbus si poznamenal, že mu to připomínalo světlo svíčky, které se pohybovalo nahoru a dolů. Poměrně snadné vysvětlení našel Eliot Morrison. Prohlásil, že námořníci na moři snadno podléhají halucinacím a vidí světla všude. Tím měla být věc vyřízená. Nebyla.

Za vším byli svítící červi

O záhadě začal přemýšlet Dr. Crowshoy. Jak bylo možné, že posádky všech tří lodí podlehly stejné halucinaci? Crowshoy byl biolog a zabýval se životem v moři, univerzita mu umožnila studijní pobyt na Bahamských ostrovech. Zjistil, že existují drobní živočichové, kterým obyvatelé Střední Ameriky říkají svítící červi. Ti při rozmnožování vydávají fosforeskující světlo. Celý proces trvá jen několik minut, ale děje se vždy před třetí fází Měsíce. Už zbývalo jen zjistit fázi Měsíce v inkriminovanou noc z 11. na 12. října 1492. Crowshoy otevřel staré almanachy a nevěřil vlastním očím. Té noci bylo právě před třetí fází Měsíce. Nikdo nedával světelné signály, žádná kolektivní halucinace se nekonala, ale šlo o přírodní jev opakující se po staletí. Byla to jen náhoda, že se slavný mořeplavec k této podívané připletl. Kdo tu sehrál svoji úlohu, byl Měsíc.

Osudové spojení s Lunou

Osud Kryštofa Kolumba byl s Měsícem údajně spojen ještě jednou, a to v poněkud tragikomické roli. Při své poslední cestě do Ameriky na začátku 16. století se dostal do zajetí. Domorodci jej odsoudili k smrti hladem. Kolumbus věděl, že nastane zatmění Měsíce a úkazu obratně využil. Svým věznitelům oznámil, že jestli on a jeho posádka nedostanou najíst, vezme jim Měsíc. Z počátku se mu věznitelé smáli, ale když postupně docházelo k zatmění, situace se obracela a domorodci začali prosit, aby jim Měsíc vrátil. Kolumbus a jeho posádka dostali nejprve najíst a později byli z vězení propuštěni. Předtím jim slavný mořeplavec musel slíbit, že jim Měsíc už nevezme...

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454081
DnesDnes115
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1988
Tento měsícTento měsíc5027

Partnerské weby

apartman banner