3024hrozíNěkdo má štěstí, že se i v předdůchodovém věku může pochlubit vitalitou, mladistvým vzhledem, dobrou tělesnou kondicí. Jinému už po dosažení čtyřicátého roku věku dělá problém vystoupat pěšky do třetího patra nebo doběhnout bez zadýchání ranní spoj. Jak jste na tom se svou tělesnou schránkou, můžete

zjistit několika jednoduchými testy.

Hrozí vám infarkt? K tomu, abyste to velmi rychle zjistili, si vystačíte s krejčovským metrem. Rozhodujícím ukazatelem v tomto rychlém testu je totiž obvod břicha. Čím více centimetrů naměříte, tím větší je riziko náhlé srdeční příhody. Výrazně větší je u žen, které si naměří v pase více než 88 centimetrů, a u mužů, jež mají více než 102 centimetry. Za zdravý obvod se považuje u něžného pohlaví hodnota do 80 centimetrů, u pánů pak do 94 centimetrů.

Cholesterol podle očí. Jeho vysokou hladinu může odhalit i sledování obrazu v zrcadle. Zapotřebí je ovšem pohled z blízka, takový, abyste ještě viděli ostře. Podle irisdiagnostiky, která je známá z lidového léčitelství, má bílý kruh kolem duhovky signalizovat vysoké hodnoty cholesterolu. Pokud ho zjistíte, možná byste se měli objednat na preventivní prohlídku k praktickému lékaři.

Jak jste na tom s reflexy? Umíte reagovat na zevní podněty pohotově? S tímhle testem vám však musí pomoct někdo z rodiny. Připravte si pravítko třicet centimetrů dlouhé a požádejte svůj protějšek, aby ho podržel ve svislé poloze. Přitom jeho palec a ukazováček by měly zakrývat nulu. Jestliže zachytíte pravítko, které rodinný příslušník upustí bez upozornění, pod číslem 5, pak si můžete gratulovat, neboť vaše reflexy jsou super. Pokud se vejdete pod hranici 10 centimetrů, můžete být spokojeni. Jestliže pravítko zachytíte na hodnotách 10 až 29, pak můžete být unavení, málo vyspalí, ve stresu.

Klidový puls. Rychlost tepu, označovaná jako srdeční puls, udává, kolikrát lidské srdce uhodí za minutu. Čím je člověk zdravější a v lepší kondici, tím je tep pomalejší. Ideálním časem pro měření klidového pulsu je doba, než vstanete. Přiložte ukazováček a prostředníček na zápěstí druhé ruky, dívejte se na náramkové hodinky a počítejte údery srdce za jednu minutu. Pokud zaznamenáte 50 srdečních úderů a méně, jde o normální hodnotu tepu. O dobré trénovanosti organismu nasvědčuje hodnota mezi 51 a 70 údery. Hodnota více než 80 úderů v klidovém režimu může být známkou konzumace velkého množství jídla, stavu po požití alkoholu, ale také probíhající menstruace či nadměrné fyzické zátěže, po níž tělo nemělo dostatečný čas zregenerovat.

(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433745
DnesDnes739
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3863
Tento měsícTento měsíc3863

Partnerské weby

apartman banner