Obecně se má za to, že choroby srdce jsou spíše mužskou záležitostí, že infarktem myokardu bývají ohrožení častěji. Jak napovídají počty nemocných, kardiovaskulární choroby žen jsou na vzestupu a náhlá srdeční příhoda i u nich patří k nejčastějším příčinám úmrtí. Přitom

srdeční infarkt u žen je rizikovější než u mužů. Důvodem je to, že v době, kdy je infarkt postihne, jsou starší a trpí nejrůznějšími komplikacemi. Patří k nim vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, významným rizikovým faktorem je i kouření, nedostatek pohybu. Také při menopauze, kdy dochází k postupnému snižování ženských pohlavních hormonů, se zvyšuje riziko srdečně cévních chorob.

Zatímco pro muže, které postihne náhlý srdeční kolaps, jsou typické svíravé bolesti za hrudní kostí, dýchavičnost, pocení, u žen může jít o závratě, bolest ramene či zad, nechutenství, celkovou slabost.

Není bez zajímavosti, že se zvyšuje i počet mladých žen postižených srdečním infarktem, i když se předpokládá, že je v období před menopauzou chrání hormon estrogen. Příčiny lze hledat v hektickém způsobu života, v dlouhotrvajícím stresu, nezdravé životosprávě, která vede k vysoké hladině cholesterolu v krvi, nadváze. Rizikové je pro ženy kouření v mladém věku, zvláště, když současně užívají hormonální antikoncepci.

Základ prevence této zákeřné choroby jak u mužů, tak žen, bez ohledu na věk, spočívá v racionální stravě, v optimálních hodnotách krevního tlaku a cukru v krvi, v pravidelném pohybu, důležitý je dostatek odpočinku, relaxace.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503318
DnesDnes117
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1570
Tento měsícTento měsíc14664

Partnerské weby

apartman banner