Onemocnění srdce a cév jsou v České republice jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Hlavními důvody jsou nedostatečná tělesná aktivita, nadváha, stres, nezdravé stravovací návyky a kouření. Pozitivní je - pokud znáte rizikové faktory, můžete se jim včas

vyhnout.

Důležitým bodem je krevní tlak. Za optimální se považuje hodnota maximálně 135/85 mm Hg, která však může hodně kolísat. Průměrná hodnota se stanovuje po přibližně 30 měřeních. O vysokém krevním tlaku ( hypertonii) mluvíme až tehdy, když vám vyšší hodnoty naměří více než sedmkrát za sebou. Vysoký tlak často dlouhá léta nezpůsobuje žádné potíže a zjistí se teprve tehdy, když se objeví komplikace. Při lehce zvýšeném tlaku lze dosáhnout zlepšení -  stačí změnit dosavadní způsob života.

Nebezpečná může být také zvýšená hladina tuku v krvi. Změnou stravy, pohybem a vynecháním nikotinu podstatně snížíte riziko srdečního infarktu. Cigaretový kouř je komplexní směs více než tisíce chemikálií. Zejména dvě z nich - oxid uhelnatý a nikotin - se pokládají za spouštěče srdečních chorob. Oxid uhelnatý snižuje okysličování krve a zvyšuje hladinu cholesterolu. Nikotin vede k zužování cév, bušení srdce a zvýšení krevního tlaku a přispívá tak ke kornatění věnčitých tepen, které zásobují srdeční sval životně důležitým kyslíkem. Kdo si odřekne nikotin, sníží hrozbu srdečního infarktu o polovinu. Je třeba vědět, že „lehké cigarety“ neznamenají pro srdce menší zátěž, protože svádějí k silnějšímu vdechování a tím i většímu příjmu nikotinu a oxidu uhelnatého.      

(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500913
DnesDnes562
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3603
Tento měsícTento měsíc12259

Partnerské weby

apartman banner