Záznamy o využívání celeru  sahají do dávné historie. Celer je nejen skvělou zeleninou, která se dá v kuchyni upravit na mnoho způsobů, avšak lze ho využít i jako léčivý prostředek. Nejúčinnější je jeho konzumace v syrovém stavu. Na jaké neduhy lidová

medicína celer doporučuje?

֍ Nebudete věřit tomu, ale celer může být nápomocný i při chřipce, nachlazení, kašli. Celerové silice pomáhají s rozpouštěním hlenu a zároveň dezinfikují sliznice, blahodárně působí při onemocnění dýchacích cest. Čerstvá celerová šťáva dodá tělu spoustu vitaminů, celkově posílí imunitu. Konzumace čerstvé šťávy se doporučuje také při migréně, proti bolestem.

֍ Celer je významným zdrojem vitaminů skupiny B. Ty mají nepochybně důležitou funkci pro zdraví jater, střev a nervový systém. Kdo chce zlepšit svoji psychickou kondici, prožívá náročné životní období, nadměrný stres, je v depresi, trápí ho žaludeční neuróza, měl by celerové pokrmy zařadit co nejčastěji do jídelníčku.

֍ Působí jako přírodní diuretikum, tedy prostředek, který podporuje tvorbu moče, a tak napomáhá tělo čistit od škodlivin, odplavovat je z těla.

֍ Pravidelné pití čerstvé celerové šťávy může ulevit bolavým kloubům, při problémech s pohybovým aparátem, revmatismu, dně a artritidě.

֍ Celerovou šťávu doporučuje přírodní léčitelství lidem, kteří potřebují snížit hladinu krevního cukru, proto by se měl ve stravě diabetiků objevovat co nejčastěji.

֍ Zlepšuje metabolismus, pomáhá lidem trpících zácpou, snižovat chuť na sladká a mastná jídla, s nadměrným apetitem.

֍ Příznivé účinky má tato aromatická zelenina také na snižování krevního tlaku. Podle vědeckých výzkumů sehrává významnou roli v prevenci demence, Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy nebo vzniku nádorových onemocnění.

֍ Pokud patříte mezi ty, kdo by rádi shodili nadbytečné kilogramy, celeru se rozhodně nemusíte vyhýbat. Sto gramů této zeleniny má jen devatenáct kalorií. Nelze ho však doporučit jako jednostrannou zeleninovou dietu, neboť obsahuje velké množství draslíku, jenž může porušit rovnováhu hydratace organismu.

֍ Rozmačkanými zelenými listy celeru hojili naši předci nejrůznější kožní onemocnění, dermatitidy, hnisající rány nebo jizvy.                                                                                                                                          

֍ Odpradávna je celer považován také jako prostředek zvyšující potenci, silné afrodiziakum. Látky v něm obsažené mají zvyšovat plodnost, odstraňovat frigiditu, regulovat hormonální hladinu.           

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500536
DnesDnes185
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3226
Tento měsícTento měsíc11882

Partnerské weby

apartman banner