Čtenářka Diana z Loun se ptá: „Loni jsme měli na louce za domem spoustu macešek. Můžete o nich napsat? Zajímá mě, jestli se dají využít léčebně. Pokud ano, zkusila bych je letos natrhat a usušit.“

Violka trojbarevná, neboli maceška, nám může pomoci při

nemocech dýchacích cest. Látky v ní obsažené rozpouštějí hleny, usnadňují vykašlávání. Maceška se užívá i při černém kašli. Kromě toho je prospěšná též při léčbě zánětu močového měchýře, protože působí na vylučování moče a podporuje látkovou výměnu v těle. Ani vyšší dávky nejsou nebezpečné, ale mohou nutit k dávení.

Zevně se dále užívá k přípravě kloktadla, na ekzémy a jako změkčující prostředek na otoky rozmanitého druhu. Rovněž na léčení mnohých vyrážek, které mají dlouhodobé trvání a jsou nervového původu.

Do čajů se používá sušený květ macešky, a to v poměru 1 lžíce na šálek horké vody. Po spaření se může přisladit medem a horký nápoj užívá po dobu nemoci. Nejlepší účinky má nalačno.

Macešku lze rovněž použít jako horký zábal prsou při úporném kašli. Do pleny, která se napřed dlouze napaří nad vroucí vodou, se dá několik hrstí sušené macešky. Pak se teplá plena přiloží na prsa. Pro zvýšení účinku léčby se mohou přidat mateřídouška a heřmánek.

V kosmetice se droga používá k čištění pleti a k mytí vlasů i hlavy při padání vlasů.

O macešce i mnoha dalších bylinách se toho můžete spoustu dozvědět v nové publikaci - Tradiční Herbář tety Milušky.

Paní  Miluška byla na přelomu 20. století známou lékárnicí. Přátelila se se známými léčiteli, jako byli páter Ferda a tzv. Radnická  bába. Nyní poprvé vychází v pozůstalosti zachovaný herbář, který přináší nejen informace o více či méně známých léčivých rostlinách z našeho okolí, ale také lidové a ověřené recepty, návody na léčbu a ke zlepšení zdraví. Herbář si můžete objednat i prostřednictvím zásilkového obchodu Spiritu.

(rid)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503318
DnesDnes117
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1570
Tento měsícTento měsíc14664

Partnerské weby

apartman banner