Podle starých pověstí se tvrdí, že již kolem roku 900 mělo opevnění sloužit zdejšímu obyvatelstvu jako útočiště v případě ohrožení (tzv. Fliehburg). V roce 1125 je prvně v písemných pramenech zmíněn jistý Pilgrim z Creutzenu. Roku 1209 je uveden Hermannus de

Krucen jako majitel hradního panství. Od roku 1282 bylo panství předáno jako léno do držení starého šlechtického rodu Volkenstorfů, pocházejících z Horního Rakouska.

Dispozice se již od druhé poloviny 14. století skládala ze dvou samostatných hradů, tzv. Předního a Zadního domu. K rozdělení hradu na dvě části došlo za vlády dvou bratrů - Jana a Albera. Až do roku 1482 oba dva „domy“ zůstaly v držení rodiny Volkenstorfů. Šlechtický rod vymřel po meči v roce 1489 Hadmarem z Volkenstorfu. Ale již sedm let před svou smrtí Hadmar prodal panství s hradem bratrům Zikmundovi a Jindřichovi z Prüschenku, pozdějším hrabatům na Hardeggu. Hrad poté ještě mnohokrát změnil majitele.

Ničivý požár

V roce 1682 císař Leopold II. a jeho dvůr utekl před morem z Vídně do Kreuzenu. (Kreuzen zůstal od té doby až do druhé poloviny 20. století připojen k panství Greinburg). Ještě kolem roku 1690 byla zbrojnice hradu vybavena zbraněmi pro tisíc vojáků.

Rudolf hrabě Salburg nechal v roce 1776 zbourat část Zadního hradu. Získaný stavební materiál byl použit v roce 1846 Dr. Kheylem, který zde založil lázeňské město s léčbou studenou vodou. Když hrad přestal být panským sídlem, majitelé se přestěhovali jinam a jeho správcům vůbec nezáleželo na zachování budov, tak v průběhu 19. století nastal jeho značný úpadek.

 Když v roce 1880 postihl hrad rozsáhlý požár, který zničil střechu Předního hradu, z Kreuzenu se stala naprostá zřícenina. V roce 1965 prodala rodina Coburg-Gotha neobyvatelnou ruinu starostovi z městečka Bad Kreuzen Ferdinandu Rieglerovi. V roce 1974 přešla dispozice do majetku Sdružení cestovního ruchu Kreuzen. Od roku 1983 se započalo s celkovou rekonstrukcí, přičemž byla část hradu znovu vystavěna. Vnitřní prostory hradu nyní slouží jako ubytovna a současně jako kulturní centrum.

Původní hrad se nachází v blízkosti lázeňského města Bad Kreuzen, na zalesněném skalním hřebeni. Vzhledem k tomu, že hradní skála padá strmě dolů na třech stranách areálu, vytvořila tak dobrou přirozenou ochranu pro dvojitý gotický hrad, který byl kdysi největší opevněnou dispozicí v oblasti Horního Rakouska. Co se délky areálu týče, byl překonán pouze hradem Schaunburg v Eferdingu.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500691
DnesDnes340
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3381
Tento měsícTento měsíc12037

Partnerské weby

apartman banner