Čínská vesnice Sanxingdui, v klidné části provincie S´- čchuan, žila svým ospalým životem. Až do jara 1929, kdy jeden rolník při kopání studny objevil skrýši s neuvěřitelnými starobylými artefakty, z nichž mnohé našly v průběhu let cestu do sbírek soukromých

sběratelů.

Čínští archeologové začali tuto oblast prohledávat, ale marně. Až do roku 1986, kdy dělníci, kteří v této oblasti pracovali, našli náhodou obětní jámy a v nich tisíce zlatých, bronzových a nefritových předmětů. Jen tak mimochodem - Číňané si cení nefrit více než zlato. Některé nalezené předměty byly poškozené (možná rituálně), ohořelé a pečlivě pohřbené.

Neobvyklé artefakty

Tyto starověké artefakty nejenže přitáhly mezinárodní pozornost, ale také doslova přepsaly historii čínské civilizace. Obří obětní jámy obsahovaly i předměty vyrobené ze slonoviny, které  byly velmi odlišné od toho, co bylo kdy v Číně nalezeno. A archeologové si uvědomili, že tímto nálezem otevřeli dveře dávné civilizaci, která se na tomto území musela nacházet před třemi až pěti tisíci lety.

Objev neobvyklých artefaktů s sebou také přinesl řadu spekulací, dohadů a hypotéz. Mezi nalezenými předměty byly sochy se zvířecími tvářemi, masky budící respekt, dekorační zvířata včetně draků, hadů a ptáků, obří hůlka, obětní oltář, čtyři metry vysoký bronzový strom, prsteny, nože a stovky dalších unikátů. Byla tu nalezena ve světě jedinečná vzpřímená bronzová postava měřící 2,62 m.

Avšak nejvýraznějšími nálezy byly desítky velkých bronzových masek a hlav s přehnanými hranatými lidskými rysy. Oči mandlového tvaru, rovné nosy, čtvercové tváře a obrovské uši – rysy, které nejsou pro Asiaty příznačné.

Neznámý umělecký styl

Artefakty byly radiokarbonovou metodou datovány do 12. - 11. století před  naším letopočtem. Odlitky byly vytvořeny pozoruhodně pokročilou technologií.  Mnohé bronzové hlavy měly masku ze zlaté fólie. Některé masky jsou neobyčejně velké – jedna je 1,32 m široká a 0,72 m vysoká, větší maska nebyla dosud nalezena. Vědci byli překvapeni objevením uměleckého stylu, který byl v historii čínského umění zcela neznámý.

Legendární království Shu

Kultura, která vyprodukovala tyto artefakty, je dnes známá jako Sanxingdui kultura a archeologové ji ztotožnili se starověkým královstvím Shu.

Podle letopisů Huayang, které byly napsány v dynastii Jin (240 – 420 n. l.), bylo království Shu založeno panovníkem Cancongem. Ten měl mít vyčnívající oči,  takové, jaké se nacházejí na artefaktech Sanxingdui. Tedy velká bronzová hlava se zvláštníma očima může zpodobňovat Conconga, pololegendárního prvního  krále Shu království.

Sanxingdui se nacházelo na ploše asi 3 km2, bylo tedy na svou dobu metropolí. Mělo velmi rozvinuté zemědělství, včetně vinařství, znalo mnohé technologie i výrobu keramiky a obětních nástrojů. Těžba byla samozřejmostí. Podle archeologických nálezů bylo město opuštěno náhle kolem roku 1000 př. n. l. Důvody nejsou známé.

Velkolepé obětní slavnosti

Podle četných bronzových lidských vypodobení a pohřebních předmětů se Sanxingdui sjednotilo a ovládalo lidi prostřednictvím pravěkého náboženství. Uctívali přírodu, totemy a své předky. Pravěké království Shu pravděpodobně často konalo velkolepé obětní slavnosti, aby přilákalo kmeny s odlišným náboženstvím. Množství artefaktů poukazuje na to, že bývalo Mekkou pro poutníky.

Objev v Sanxingdui šokoval svět, ale historie jeho artefaktů zůstává záhadou. Neexistují žádné historické záznamy a žádné starověké texty, které by mohly odborníkům říci, jaký byl smysl objektů, odkud tato kultura přišla, proč tak náhle zmizela a proč tito lidé pohřbívali své nejcennější poklady…

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469874
DnesDnes289
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden289
Tento měsícTento měsíc1504

Partnerské weby

apartman banner