Artritida

V mnoha oblastech se doporučovalo pít rybí tuk a jíst dostatek rybího masa, aby se ulevilo od bolesti.

 

Bolavé oči

Chladný čaj a

mléko, zejména mléko mateřské, mělo prý uklidňovat bolavé oči, podobně jako nálevy z květů rozrazilu nebo světlíku.

 

Bolesti v krku

Jedním z méně příjemných léčebných postupů bylo uvázat postiženému kolem krku propocenou ponožku. Jinak většina postižených bolestmi v krku dostávala lžičku marmelády z černého rybízu zředěnou trochou horké vody. Pomáhat měla i směs medu s čerstvou citronovou šťávou v horké vodě nebo nálev šalvěje ke kloktání.

 

Horečka

Ke srážení horečky se dlouho užívala šťáva z vrbových listů. Když vědci analyzovali její obsah, zjistili, že aktivní látkou je kyselina salicylová. Salix je totiž latinský výraz pro vrbu. Dnes se kyselina salicylová vyrábí průmyslově a je výchozí surovinou pro výrobu acylpirinu.

 

Chřipka

Chřipkovým příznakům pomáhaly ulevit podle starých receptur bezinkové víno a vývar z cibule. Rovněž nálev nebo víno z bezového květu mají navozovat pocení a přinášet úlevu.

 

Nachlazení

Za prostředek proti nachlazení a horečce byla po staletí považována cibule. Moderní věda dokázala, že cibule skutečně obsahuje velké množství léčivých látek, z nichž některé byly do té doby neznámé. Cibule se často podávala ve formě kaše, která vznikala vylouhováním cibule v mléce. K dalším léčebným prostředkům patřily nálevy z jablečníku nebo máty.

 

Podvrtnutí

Jako utišující obklad se na menší kloubní podvrtnutí přikládalo syrové rozdrcené zelí. Závažnější poranění, při kterých byly poškozeny vazy nebo kosti, se léčila obklady z kostivalu.

 

Průjem

K zastavení průjmu se dříve doporučovala jablka nebo žaludy vyvařené v mléce.

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500642
DnesDnes291
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3332
Tento měsícTento měsíc11988

Partnerské weby

apartman banner