„Máme v rodině chlapce, který tráví skoro veškerý svůj volný čas u počítače. Převážně hraje hry. Vím, že to vede ke tloustnutí, možná i k poruchám zraku, nemluvě o psychických problémech Existuje však z počítačů i nebezpečí nějakých jiných nemocí?“ ptá se Vendula D., Praha.

Slyšela jste již o myšitidě? Víme, zní to jako název nějaké kožní nemoci, ale vězte, že jde o zánět zápěstí z neustálého používání počítačové myši. Mohou se jí obávat lidé, kteří při své práci používají počítač, a těch, málo platné, je dnes nezanedbatelné množství. Neinfekční zánět šlach a šlachových pouzder se projevuje bolestmi v zápěstí. Tu lze zklidnit fixací zápěstí, ale pokud později člověk na počítači pracuje se stejnou intenzitou, přechází nemoc do chronické fáze. Dalším nejčastějším problémem, který pojmenování myšitida dostal, je syndrom zápěstního tunelu. Zápěstí vám oteče, cítíte v něm mravenčení a brnění v konečcích prstů. Hrozí také syndrom loketního tunelu, který vzniká při útlaku nervů v oblasti lokte.

A jak se myšitidě vyhnout, jak ji alespoň omezit? Investujte do kvalitní myši. Dbejte na vhodnou výšku stolu a seďte s rovnými zády. Ruka, kterou se s myší manipuluje, by měla být naprosto uvolněná.

(ls)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503313
DnesDnes112
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1565
Tento měsícTento měsíc14659

Partnerské weby

apartman banner