I když si nepřipadám vůbec stará, do padesátky mi zbývají dva roky, zjistili mi artrózu v obou kolenou. Ještě to není sice na operaci, ale ráda bych vyzkoušela nějakou alternativní léčbu. Slyšela jsem, že by mi mohly pomoci pijavice. Jak takové ošetření probíhá? chce vědět Alžběta K. z Příbramska.

Léčba pomocí přikládání pijavic je stará jako lidstvo samo, o pijavicích se zmiňovali lékaři už ve starém Římě. V současné době blahodárné účinky této metody potvrzuje i klasická medicína. Výborných výsledků tato nevšední terapie dosahuje při artróze, dně, bolesti zad, artritidě, efektivně působí i při zranění ze sportu, tedy při otocích a natažení svalů. Léčba se také osvědčuje u lidí s bolestmi zad, křečovými žilami, při rekonvalescenci po zlomeninách, ale také k regulaci krevního tlaku. Co se při ošetření přesně děje? Na to jsme se zeptali léčitelky Iriny Elistratové.

„Pijavice se přikládají na různá místa, a to podle povahy zdravotních obtíží, podle určitého schématu. O počtu přiložených pijavic a umístění na těle vždy rozhoduje zkušený terapeut na základě konkrétních chorobných procesů. Délka léčebného sezení je různá, někdy trvá třicet minut, jindy třeba dvě hodiny. Zpočátku cítí pacient nanejvýš lehké pálení, což po několika minutách přejde, neboť pijavice během sání vypouštějí do rány hirudin, látku podobnou heparinu, ale také analgetika, látky s antibiotickými účinky, antihistaminika a spoustu dalších látek s léčebným účinkem. Po napití se pijavice sama pustí, v místě přisátí se vytvoří malý stroupek, který může při hojení svědět. Doporučuji ho ošetřit nejlépe rakytníkovým nebo třezalkovým olejem, pelyňkovou tinkturou, propolisem nebo pupalkovým olejem. Počet sezení je velmi individuální, záleží na tom, s jakým problémem pacient přichází - například člověk se syndromem karpálního tunelu by měl absolvovat nejméně tři sezení. V jakém rozsahu a při jaké frekvenci, o tom by měl vždy rozhodnout odborník, zkušený hirudoterapeut.“

Ten, kdo chce hirudoterapii podstoupit, by se měl před terapeutickým sezením vyhnout alkoholu, nekouřit, nepoužívat parfém a deodorant a před terapií vypít dostatečné množství tekutiny. Jak podotýká léčitelka Irina, když je v organismu málo vody, krev je ztuhlá a pijavice špatně pijí.

(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500531
DnesDnes180
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3221
Tento měsícTento měsíc11877

Partnerské weby

apartman banner