+ Existovala bájná Atlantida? Nad tím si lámou hlavu vědci i záhadologové, historici a archeologové. Někteří se domnívají, že by jí mohl být ostrov Santorini. Japonští i brazilští vědci objevili půl druhého kilometru od Rio de Janeira v hlubinách Atlantiku něco, co by mohlo být potopeným kontinentem. Narazili totiž na žulový masiv. Tento druh horniny se ale jinak objevuje pouze na

souši. Ze starověkých filozofů se o Atlantidě zmiňuje pouze Platón. Existovala tedy pouze v jeho fantazii? Pokud se však ukáže, že vědci narazili na něco, co se podobá kontinentu, bude to významný objev.

+ Alois Jirásek nám představil praotce Čecha ve Starých pověstech českých jako muže, který přivedl kmen Čechů na horu Říp a posléze mu doporučil, aby zde zůstal. O tomto příběhu se zmiňuje i kronikář Kosmas, který však naši zemi nazýval Bohemií a Čechy Boemy. Praotec Čech byl tedy ve skutečnosti praotec Boemus. Měl kronikář pravdu, nebo to byl výplod jeho fantazie? Ve 4. století našeho letopočtu zde totiž žil keltský kmen Bójů. Nabízí se vysvětlení, že náš praotec byl ve skutečnosti Kelt. Existoval však vůbec? Byl to on, který zástup lidí přivedl na horu Říp? Výrazné stopy po slovanském osídlení v lokalitě mezi Vltavou a Ohří se totiž nenašly.

+Traduje se, že tělo Alexandra Makedonského bylo uloženo do zlaté rakve, která byla poslána do Memphisu a následně do egyptské Alexandrie, kde Alexandr Veliký zmizel. Další verze mluví o tom, že Alexandrova rakev byla nalezena v Sidónu. Válečník vyobrazený na rakvi se lví helmou skutečně připomínal legendárního vojevůdce, ovšem později se ukázalo, že se jedná o ostatky krále Sidónu. V roce 2014 byla objevena kostra ve střední Makedonii. Vědci se domnívají, že se může jednat o Alexandra Velikého, ovšem tato verze může být dokázána pouze po testech DNA a důkladném prozkoumání.

(st)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469893
DnesDnes308
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden308
Tento měsícTento měsíc1523

Partnerské weby

apartman banner