0314legendarni 1Svými čísly a šarmem se vyšvihl na samý umělecký a kouzelnický Olymp, jeho představení už viděly více než tři miliardy diváků. Jeho pravé jméno je David Seth Kotkin a narodil se 16. září 1956 v Metuchenu ve státě New Jersey jako syn ruských emigrantů. Copperfield je pseudonym.

 

Nejmladší člen kouzelnické společnosti

„The boy Magician“ slavil svoje první kouzelnické úspěchy ve 12 letech. Stal se nejmladším členem renomované Společnosti amerických kouzelníků. Čtyři roky poté vedl na univerzitě na Manhattanu kurzy magie. V 18 letech si vzal pseudonym Copperfield, který si vypůjčil od hrdiny románu slavného spisovatele Charlese Dickense. Křivka úspěchu v televizních show, zvláště na americké televizní stanici ABC, začala prudce stoupat

Parádní a jednoduchý kousek

Za pomoci asistentů byl položen na špičku meče. Spodek dlouhé čepele končil ve třpytivé kovové kouli. Celé tělo mága balancovalo na hrotu meče. Asistenti kouzelníka roztočili a jeho tělo se začalo posouvat směrem dolů a napichovat na meč. Diváci sledovali, jak meč prochází kouzelníkovým tělem. Celý sál byl u vytržení a nikdo nechápal, jak to David Copperfield dělá… Předpokladem pro iluzi byl korzet pod kouzelníkovou košilí. Na horní straně břicha byl mechanismus pro aktivování špičky pomyslného meče. Na spodní straně byl v tlusté desce otvor pro zasunutí hrotu meče. Dokonalý optický klam. Iluze byla perfektní. Pro mága, který se hodlal stát nejlepším na světě, to byl podřadný druh triků. A tak pořádně přitlačil - nechal zmizet auto ferrari, letadlo i vagon Orient expressu. Když to nestačilo, přidal zmizení sochy Svobody, prošel čínskou zdí, skočil do Niagarských vodopádů, unikl z vězení Alcatraz nebo se prostě vznášel ve vzduchu.

Zmizení sochy Svobody

Úspěch vzbuzuje reakci. Našli se koumáci, kteří chtěli přijít jeho trikům na kloub. V roce 1996 David Copperfield zaplatil nakladatelství 85 tisíc dolarů, aby kniha objasňující jeho triky nebyla vydána. Přesto proniklo na veřejnost například tajemství zmizení sochy Svobody. A šlo o jednoduchý trik - iluze zmizení bylo dosaženo otáčivým jevištěm, ze kterého vybraní diváci sochu Svobody pozorovali.

Veleúspěšný a bohatý mág

David Copperfield je rekordmanem v počtu prodaných vstupenek na představení jednoho účinkujícího - neuvěřitelných 40 milionů. Obdržel 21 cen Emmy Award, tedy nejvyššího amerického ocenění za televizní představení. Byl jmenován kouzelníkem století i tisíciletí, a jako první kouzelník má hvězdu v hollywoodské uličce slávy. Objevil se také na poštovních známkách v šesti státech a jeho majetek se odhaduje na 800 milionů dolarů.

Co se soukromého kouzelníkova života týče, žil pět let s německou modelkou Claudií Schiffer, která v jeho show i vystupovala. Nějakou dobu byla jeho přítelkyní česká modelka Maria Pertlíčková. Kouzelníkovi je dnes dvaašedesát let a v Las Vegas vystupuje před publikem sedm dní v týdnu. Nyní žije s Chloe Gosselin, o 30let mladší modelkou, se kterou má osmiletou dceru. Tisk spekuluje, že je dcera vbrzku přivede k oltáři. Davidovo jmění se blíží k miliardě dolarů.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502677
DnesDnes182
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden929
Tento měsícTento měsíc14023

Partnerské weby

apartman banner