2815lecive 1Každý stát se rád pochlubí svými krásami. Naši slovenští sousedé jsou právem hrdi především na nebetyčné hory, rázovitý emotivní folklór, který rezonuje srdcem i duší, či vyšperkovanou architekturu starobylých měst. Ale mnohé ostatní poklady zatím nechávají tak trochu bez povšimnutí. Ohromným darem, který

ještě často setrvává bez užitku, jsou zdejší léčivé prameny. Slovensko se totiž pyšní více než třemi tisíci zdroji minerálních a termálních vod. Ovšem z hlediska léčebného potenciálu se jich systematicky ku prospěchu lidského zdraví využívá něco málo přes deset. Pak zhruba dvacítka dalších se uplatňuje jako kvalitní stolní minerálky...

Řada malých útulných lázní, kde dříve příchozí nacházeli úlevu od široké škály onemocnění, bohužel, zchátrala nebo zanikla. Jiné se zaměřily na čistě volnočasové aktivity a uzdravující účinky tamní vody zůstávají bonusem navíc.

Zdravé „medokýše“

Široká škála zřídel, která stále prýští bez sebemenšího zásahu člověka, se stala atraktivními přírodními památkami. A ty je povinné zachovat v původním stavu. Příroda byla v tomto směru rozhodně štědrá například v okolí Zvolena. Tam na řadě míst pořád nespoutaně a volně vyvěrají zdraví prospěšné kyselky, kterým místní roztomile říkají „medokýše“. Stejně tomu dříve bylo i nad dědinou Rybáre. O nich se dochovaly bližší zmínky už v půli 13. století. Prameny zároveň vzbuzovaly pověrčivou bázeň, neboť kolem zřídel se záhadně objevovala tělíčka mrtvých ptáků a ostatních drobných zvířat. Lidé věřili, že kvůli prokletí, ale dnes už víme, že za jejich smrtí stál kysličník uhličitý.

Mokřina plná velikánů

Dochovala se pověst o zdejší ženě, kterou dlouho trápily nepříjemné otoky dolních končetin. Vždy po sklizni pravidelně chodívala máčet len do teplé vody jezírka nacházejícího se u pramenů. A tu její otoky začaly překvapivě ustupovat, až nakonec zmizely úplně. Během 18. století byly prameny uznány za léčivé. Tehdy odstartovala etapa, na jejímž vrcholu vzniklo nynější lázeňské město Sliač, pojmenované dle lokálního výrazu pro mokřinu, prameniště, slatinu. Sem se přicházeli uzdravovat četní velikáni své doby - maďarský spisovatel a revolucionář Lajos Kossuth, Ľudovít Štúr, Božena Němcová, Andrej Sládkovič, bulharský car Ferdinand a další. Teď lázně brázdí výletníci, penzisté a zdejší usedlíci, kteří si k pitnému pavilonu přijdou načepovat chutnou minerálku. Její vývěry jsou moderně upraveny, přesto je obklopuje bujný lesopark s působivou klasicistickou kaplí svaté Hildegardy. Tu nechal zbudovat arcivévoda Albrecht Fridrich Rakousko-Těšínský na památku zázračného uzdravení své manželky Hildegardy. Kromě pacientů s nemocemi oběhového ústrojí či onkologickými chorobami Sliač láká návštěvníky k relaxaci v termálním koupališti.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500544
DnesDnes193
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3234
Tento měsícTento měsíc11890

Partnerské weby

apartman banner