3015zdraví ve zkratceProč vzniká zubní kaz?

Myslíte si, že ke vzniku zubního kazu přispívá mlsání sladkostí? Nejen cukr se však podílí na tomto procesu. Mezi další faktory patří nezdravá výživa, náklonnost ke kazivosti zubů, nedostatečná hygiena ústní dutiny a také nedbalé rozkousání potravy. Určitou roli hraje i tvar a postavení zubů nebo množství a konzistence

slin. Kazům lze zabránit především pravidelnou péčí. Zuby je třeba čistit po každém jídle, minimálně však ráno a večer, při ošetření nevynechat ani mezizubní prostory. Pamatujte na pravidelné prohlídky u zubního lékaře, a to i tehdy, když nemáte žádný problém, nic vás nebolí. Důležité je omezit cucání bonbonů, obecně sladkostí. Možná nevíte, že chrup pomáhají čistit tuhé, syrové pokrmy, které je třeba důsledně rozžvýkat. Potraviny s obsahem minerálních solí a stopových prvků podporují tvrdost zubů.

Pohyb jako prevence

Jestliže máte nadváhu a pohyb není zrovna vaší silnou stránkou, hrozí vám některé civilizační choroby. Přitom pravidelný pohyb je ideální prevencí onemocnění srdce a cév, cukrovky, řídnutí kostí a dalších zdravotních problémů. Pokud zařadíte do svého každodenního režimu svižnou procházku, rekreační sport nebo alespoň dvacet minut kondičního cvičení, zlepšíte tím nejen srdeční činnost a krevní oběh, ale také hodnoty cholesterolu. Chůze je nejpřirozenější formou pohybu a nejjednodušším způsobem, jak být fit. Začátečníci nebo lidé s velkou nadváhou by však měli začít opatrně, na kratší tratě, vybírat si vhodný terén, který nebude zatěžovat klouby, tedy lesní cesty. Samozřejmě je nutná kvalitní sportovní obuv, která bude obepínat chodidlo ze všech stran, měla by mít silnější podrážku a nízké podpatky. Aby chůze přinášela skutečně zdravotní efekt, odborníci radí vyrážet na pěší pochod alespoň třikrát do týdne, nejméně na půl hodiny.

(vos)

Foto: Pixabay

Bylinné i tradiční přírodní prostředky najdete na www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501073
DnesDnes42
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3763
Tento měsícTento měsíc12419

Partnerské weby

apartman banner