milky way 1023340 960 720Mnozí vědci jsou stále přesvědčeni o tom, že program pátrající po dalších civilizovaných světech ve vesmíru má smysl. Dokládají to tím, že jestliže nejsme na naší planetě zcela nahodilou hříčkou přírody, probíhají podobné fyzické a chemické procesy, jaké zrodily nás, nepochybně v rozsáhlé míře i jinde. Vesmír proto

není jen mrtvým prostorem, ale možná alespoň některé jeho části kypí životem, o jehož formách se nám zatím ani nezdá.

Statisíce vyspělých společností

Jenom v naší Galaxii může podle odhadu existovat 200 000 až 10 miliard technicky vyspělých společností, z nichž alespoň část by mohla ovládat techniku meziplanetárních letů. Proč k nám však nikdy nedoletí nebo se s naší planetou nespojí?

Problém zřejmě spočívá v tom, že kdybychom připustili, že v naší Galaxii existují jen dva miliony civilizací schopných mezihvězdného spojení s jinými bytostmi, pak by se průměrná vzdálenost mezi oběma vyspělými civilizacemi rovnala až 300 milionů světelných let. I při dosažení rychlosti světla by tedy takový let trval stovky let. A co teprve průzkum za hranicí Mléčné dráhy? Zde mohou navíc působit velmi vážné biologické bariéry.

Signál poletí stovky let

Není vyloučeno, že se živí tvorové stávají jakýmisi věčnými zajatci galaxií, obdobně jako třeba mnohé kosmické částice. Cesta, kterou totiž musí proletět jenom uvnitř galaxie, je tak dlouhá a složitá, že na její překonání připadá daleko více času, než je dáno pro jejich existenci. Kromě toho možnost úniku kosmických částic limituje samotné magnetické pole těchto obřích hvězdných soustav. Zda v tomto směru existuje přijatelná analogie rovněž pro živé organismy, věda zatím spolehlivě neví.

Odborníci jsou dnes převážně přesvědčeni, že existují-li skutečně na jiných planetách technicky vyspělé civilizace, pak by bylo mnohem reálnější navazovat s nimi alespoň rádiové či jiné spojení. Přesto i signály vyslané jinými civilizacemi by na Zemi byly zachyceny až za dlouhá leta po odvysílání. Například nějaká vzdálená civilizace by na svůj vyslaný signál dostala naši odpověď za stovky let.

Vzkazy do prázdna

I kdyby většina planet příznivých pro život byla osídlena civilizovanými bytostmi, s nimiž bychom mohli navázat kontakt, rádiové hledání těchto světů by mohlo trvat až tisíc let. A museli bychom čekat třeba celá staletí. Proto se zřejmě budou signály ve vesmíru šířit nadále jen jedním směrem. Bude-li však přenášení informací jednostranné, změní to samozřejmě jejich obsah i charakter. Pak už nepůjde o dialog dvou civilizací, ale o jakýsi monolog adresovaný do prázdna v naději, že bude někdy někým zachycen a pochopen.

Pavel Kovář

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503221
DnesDnes20
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1473
Tento měsícTento měsíc14567

Partnerské weby

apartman banner