1016africti 2Někteří afričtí čarodějové dokazují dodnes svou převahu v boji s blesky. Významný znalec afrických obyčejů a zvídavý badatel Harvard poprosil jednoho náčelníka, aby mu dovolil prohlédnout si místo souboje předem. Vzhledem k tomu, že měl dobré vzdělání, snadno pochopil, že kopec, na kterém čarodějové soupeří v

 umění řídit blesky, obsahuje železnou rudu. Sem během bouřky blesky uhodí velmi často. Právě taková místa si africké kmeny pro tyto souboje vybírají. Dobře chápou, že „vyzvat blesk“ někde na rovině je problematické. Ale je možné využít například samostatně stojící strom, skálu a podobně.

Souboj prohrál syn náčelníka

Úkolem čaroděje je přežít mezi údery blesků a způsobit smrt nebo trauma soupeři. Ale není povinností ho zabít. Stačí, když se protivník ukáže méně schopným. Pro přítomné diváky tento zápas vypadá jako umění řídit „nebeský oheň“. Diváky i soudce tvoří celý kmen shromážděný v dostatečné vzdálenosti. Jedině k vítězi si pak budou všichni chodit pro rady a přinášet mu štědré dary. V souboji se smí použít jenom kopí. Během boje se pronášejí zaklínadla a ostrý hrot kopí míří proti soupeři. Čaroděj musí dokázat nasměrovat blesky na soupeře, což není jednoduchý úkol. „Při úderech blesků jsem bedlivě pozoroval čaroděje, kteří byli od sebe vzdáleni maximálně 10 metrů. Pomalu se přibližovali s kopími namířenými proti sobě. Zdálo se mi, že blesky bijící do země je sevřely do ohnivého kruhu. Silný blesk udeřil do země mezi nimi a oni se zakymáceli. Indava-Zimbi se vzpamatoval jako prvý, syn náčelníka se také držel na nohou, ale kymácel se jako opilý. Kopí mu vypadlo z rukou. Zdálo se, že blesk projel nad hlavou Indava-Zimbi. V následujícím okamžiku jako by sevřel ve svém středu syna náčelníka, který byl vidět uvnitř blesku. Vtom zaburácel hrom,“ vypráví Harvard vyvrcholení boje. V souboji byl syn náčelníka poražen. Zahynul. Jeho kopí, které upustil, se rozpadlo na třísky. Nabízí se otázka, zda může obyčejný člověk, i když čaroděj, ovládat blesky…

1016africti 1Obyčejné přírodní zákony?

Z hlediska fyziky je podstatné, z jakého dřeva jsou vyrobena kopí čarodějů i jak mají připravené hroty. Dřevo musí být dostatečně elektricky vodivé. Vodivým dřevem a optimálně nabroušeným hrotem procházejí náboje ze země do vzduchu dobře a odnáší je vítr. Dřevo je možné opřít o zem, čímž se usnadní „průtok“ elektrických nábojů. Podle moderního pojetí má vlastně čaroděj v rukou elementární hromosvod (bleskosvod). Při šikovném použití neutralizuje zóny kolem člověka a mrak unikajících nábojů - pokud namíří kopí na protivníka - jakoby přitahoval k němu.

Neznalost proti zkušenosti

Jestlipak čarodějové tohle všechno vědí? Ne. Jejich znalosti jsou čistě empirické. Syn náčelníka v popisovaném souboji zacházel se svým „hromosvodem“ nešikovně. A dřevo jeho kopí bylo málo vodivé, náboje nemohly volně odcházet. Rozštěpilo se tedy na třísky pod úderem mnoha blesků, které se nám zdají jako jeden. Čarování je něco, co leží za hranicí našich vědomostí. A i když je nám známa fyzická podstata mnohých probíhajících jevů, jde stejně o rituály obestřené tajemnem. Každopádně u afrických čarodějů jde o něco neuvěřitelného.

(ksa)

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501164
DnesDnes133
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3854
Tento měsícTento měsíc12510

Partnerské weby

apartman banner