Zdroj životní síly
Vše živé musí dýchat, jedná se o základní životní proces. I na listech rostlin nalezneme dýchací otvory. Nejde jen o kyslík, ale i o vzácné plyny, kysličník uhličitý a částečně též ozon. Pro život je nejdůležitější kyslík a hned po něm dusík, kterého je v atmosféře až 75 procent. V horních vrstvách atmosféry dochází k reakci, která je nejdůležitější pro vznik života. Působením kosmického záření se mění dusík na radioaktivní uhlík C14, který je základem životní energie. Vše živé jej za života dýcháním pohlcuje a hromadí. Nejvíce je tento prvek obsažen v semenech rostlin a také v pohlavních buňkách. Každá pecka nebo semínko tento radioaktivní uhlík používá k růstovému životnímu procesu. Tento stav lze přirovnat k řetězové reakci uranu. Život je ale vždy jen reakce implozivní, nikoli explozivní. To znamená, že jádro - příkladně v ořechu - vyzařuje rozpadové částice uhlíku C 14 a slupka ořechů či jiných obalů semínek má vlastnost pomocí vody začít toto záření odrážet zpět, tedy tím zahájit řetězovou reakci růstu. Semínko začne pohlcovat potřebné látky z půdy pro svůj růst. Proto je důležité jíst i slupky a tedy celozrnné pečivo, aby se v těle nehromadily jen částice vyzařující, ale také látky obsažené ve slupkách, které dokáží toto záření odrážet a zbrzdit. Tělo si tyto látky samo dokáže uložit na potřebné místo k ochránění buněk před nadměrným ozářením. V okamžiku smrti tělo přestává radioaktivní uhlík přijímat a na této vlastnosti je založeno datování stáří organických látek. Podle poločasu rozpadu uhlíku C14. Tato myšlenka mne napadla při sledování pokusu, kdy vědci zjišťovali kritické množství uranu a došlo k nehodě, kdy se obě krycí polokoule obklopující střední kouli uranu dotkly a celý pokus se rozzářil modrým světlem smrtícího záření.
Alchymista 007

Karty nelžou
O karty, ezoteriku se zajímám už delší dobu a SPIRIT si kupuji už 10 let, jestli ne déle, stále máte hodně zajímavých článků, poznatků a dobrých rad. Před 5 lety jsme čekali do rodiny další přírůstek, měla jsem už 3 vnučky a v té době se mi do ruky dostalo věštění z karet pro každého od Dagmar Kludské. Byl tam i v kostce popsán význam jednotlivých karet. Od té doby se občas karet zeptám a ony mi dají odpověď. Je to neumělé, ale karty mi vždy poradí. Ale zpět k době před 5 lety. Když byla nevěsta asi ve čtvrtém měsíci, řekla jí pani doktorka, že musí jít na odběr plodové vody, že má podezření na Downův syndrom a
hned ji objednala, ale až za 3 týdny. Nevěstě v té době bylo už 38 let, a tak jsme měli veliké obavy, jak vše dopadne. Nikdo si neumí představit, co jsme prožívali, řešili a vymýšleli, kolik nocí nespali. Můj syn, který už měl jednu dceru, si moc přál syna, jako snad každý otec, ale toto byla jiná situace. Nedalo mi to a obrátila jsem se na karty. Vyložila jsem si je na vnouče a vyšlo mi, že se narodí holčička a že bude zdravá. Nechala jsem si to pro sebe, řekla jsem to jen své kamarádce. A přišel den, kdy jsme se měli dozvědět, jak vše dopadlo. Nevěsta mi volala, abychom přijeli a do nemocnice pro výsledky šli s nimi, že má hrozný strach. Když jsme přišli na řadu, vyšla sestra a řekla, že má pro nás dvě zprávy, jednu dobrou a druhou špatnou. Bylo nám všelijak, a tak jsme chtěli vědět tu dobrou jako první. Setra nám řekla, že dítě se narodí zdravé. Pak dodala, že pro tatínka má špatnou zprávu, bude to zase holčička. Ale to už nám vůbec nevadilo, byli jsme radostí bez sebe. A pak se narodila Stellinka. Narodila se předčasně, ale dnes je z ní krásná zdravá holčička s blonďatými, kudrnatými vlásky a nádhernýma modrýma očima. Od té doby jsem se ještě mockrát dívala do karet a vždy mi odpověděly. I když toho s nimi moc neumím, o radu, když ji potřebuji, je vždy poprosím. Také jsem v minulosti navštívila kartářku a co řekla o mém životě, mně vyrazilo dech. Věděla vše - i nejtajnější přání.
Jaroslava K., Úštěk

Jak se zrodil cibulák?
Na severu Čech funguje už 150 let firma, která vyrábí světově známý porcelán. V roce 1864 koupil první pozemky schopný podnikatel Anton Tschinkel. Na místě někdejšího mlýna vybudoval továrnu na siderolit a teralit, ale především otevřel manufakturu na výrobu majoliky. Tím začíná historie výroby dubského porcelánu. V roce 1873 získal majitel povolení ke stavbě prvních čtyř pecí. Z manufaktury se stala továrna, jejíž výrobky sklidily mimořádný úspěch na Světové výstavě v Paříži v roce 1878. Osmdesátá léta 19. století byla poznamenána hospodářskou krizí, došlo k úpadku prvního majitele továrny. Tu koupila v roce 1886 nová firma, která sídlila v Míšni. Z dubské továrny udělala filiálku pro Rakousko-Uhersko. Jejím řízením byl pověřen Christian Teichert. V Míšni došlo k situaci, kdy cibulový vzor ztratil své výsadní postavení. Toho firma Teichert využila a získala licenci na jeho výrobu v Dubí. Za tajemstvím vzniku cibulového vzoru stojí malíř z míšeňské továrny Johann David Kretschmar. Jeho dekor byl kombinací rostlinných motivů flóry Dálného východu. Granátové jablko, které maloval, připomínalo tvarem cibuli, a tak došlo k mylnému pojmenování dekoru. Název cibulák se natolik vžil, že se nikdo nepokusil o opravu. Vzor se celá léta neměnil, je originální a stále na celém světě vyhledávaný. Od roku 1899 byl novým majitelem porcelánky Bernard Bloch. Tento podnikatel vyvážel porcelán do mnoha zemí. Na Světové výstavě v St. Louis v roce 1904 byly jeho výrobky oceněny stříbrnou medailí. Tento úspěch ještě zvýšil Blochovy ambice, začal spolupracovat s významnými výtvarníky - např. rakouským secesním malířem Gustavem Klimtem. Po smrti majitele zdědil továrnu syn Arthur Bloch. V roce 1913 se na výrobcích objevila ochranná známka - třírohá korunka, kterou tam najdeme i dnes. První světová válka a hospodářská krize ve 30. letech 20. století dolehly i na jinak úspěšnou firmu, ale mělo být ještě hůř. V roce 1938 přešla firma do německých rukou a po odchodu českých obyvatel se potýkala s nedostatkem pracovních sil. Nedařilo se udržet kvalitu výrobků, proto se v roce 1944 výroba zastavila. Areál sloužil jako
skladiště pro armádu. Po skončení války se obnovy výroby ujal Josef Šimek, absolvent
keramické školy v Teplicích. Tento odborník byl vedoucím výroby ještě za majitele Blocha. V roce 1945 byl jmenován národním správcem. Prvního ledna 1946 byla porcelánka zestátněna a převedena do národního podniku Teplické keramické závody. Do nově zřízeného učňovského střediska v té době nastoupil i učeň Vladimír Feix. Ten se v roce 1971 stal ředitelem firmy. Začátkem roku 1990 byla porcelánka vyčleněna ze svazku Karlovarský porcelán. Byl založen státní podnik Český porcelán a vznikla státem vlastněná akciová společnost. Bylo třeba modernizovat technologii výroby a rozšířit škálu výrobků. Důležitým sortimentem se staly hrnky, které se vyrábí ve více než 130-ti tvarech. Je až neuvěřitelné, že tato ryze česká firma přežila bez úvěru dobu, kdy jiné firmy krachují. V loňském roce byl vybudován a slavnostně otevřen Dům porcelánu s modrou krví, kde je možné se dozvědět mnohé o historii i současnosti.
Čtenářka Mgr. Štěpánka Ch.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698802
DnesDnes130
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2320
Tento měsícTento měsíc13636

Partnerské weby

apartman banner