Od nepaměti lidé používali různé metody k tomu, aby se dozvěděli něco z budoucnosti. Dnes je to spíše zvědavost nebo těžká životní situace, kdy se chceme problému zbavit, a tak jdeme například za kartářkou. V dřívějších dobách však věštění budoucnosti

mělo hlavně praktický charakter. Lidé se dotazovali kam a kdy zasít, za koho se nechat oddat, zajímali je i výsledky tažení a bitev a další věci týkající se hlavně tehdejšího běžného života. Pravdou je, že mnohé z těchto věšteb se v některých částech světa používají dodnes. Praktiky byly různé a postupně se zformovaly do jistého řádu, kde má každá své jméno.

Kartomantie

Jedná se o nejznámější a také nejrozšířenější formu věštění. Používají se při ní karty, a to jak hrací, tak speciální, určené jen pro vykládání osudu. Nejčastěji se používají karty tarotové pro jejich specifičnost. Výklad z nich je obsáhlý a přesný a lze je použít v několika rovinách. Vše však záleží na věštci a jeho schopnostech. I obyčejné hrací karty mohou posloužit k velmi rozsáhlému a přesnému výkladu. Karty proslavila na začátku 19 století madam Lenormand, která za Velké Francouzské revoluce vydala své paměti.

Chiromantie

Při této věštbě se čte z ruky. Vznikla v Indii a intenzivně se provozovala i v Egyptě. Do Evropy ji přivezli cikáni a stala se tak velmi rozšířenu formou věštění. V některých případech je dokonce považována za vědeckou metodu. První informace o chiromantii pochází ze 4 století př. n. l. Dále se rozšiřovala a studovala, v polovině 17. století se dokonce vyučovala na německých školách. Stala se také disciplínou, která později ovlivnila kriminalistiku, genetiku nebo psychologii. Čáry na dlani a na prstech má sice každý od narození, ale mění se vlivem prožitých okolností. Věští se nejen z čar a hrbolků na dlani, ale bere se v potaz celá ruka, jakož i její tvar. Každý jedinec je neopakovatelný stejně, jako jeho vrytý osud do dlaně.

Krystalomantie

Věštění z křišťálové koule je neméně známé. Znali jej již staří Egypťané, ale hojně se využívalo i v jiných národech. Někteří věštci tvrdí, že vize ve skle jsou projekcí astrálního světa. Mimo křišťálové koule je ovšem ještě potřeba mít dar tuto schopnost ovládat. Na počátku 18. století poznal vévoda Orleánský ve Francii osmiletou dívku, která tuto schopnost měla. Předpověděla smrt Ludvíka XIV. a ačkoli nic nevěděla o královském dvoře, popsala výjev velmi přesně, včetně osob, které byly přítomny jeho skonu. Osudný den ukázal, že se v ničem nemýlila. Věštcům dokonce postačí i sklenice s čirou vodou. Z jejího povrchu pak lze vyčíst to, co z koule. Věštilo se i z prstenů s diamanty.

Antropomantie

Je to poměrně neznámý, avšak velmi hrozivý a vedle nekromantie také nebezpečný, druh věštění. Používaly se části lidských těl, zejména hlav. U hlav se pozlacovaly rty a pod jazyk se vkládal zlatý plíšek. Pomocí magických formulí se pak znovu oživovaly, aby promluvily. Za tímto účelem byly používány i lebeční kosti. Ty se při věštbách pomazávaly speciálním olejem. Antropomantie byla známa v Egyptě, ale i v Řecku nebo například na Kypru. Tento způsob věštění však používali také Keltové. Svým nepřátelům utínali hlavy a pak je napichovali na kůl. Lebky potom využívali také k věštbám.

Kromě těchto metod je známá spousta dalších způsobů věštění. Aritmomantie je věštění z čísel, oneiromantie zase věštění ze snů, ornitomantií se věští z ptačího letu apod. Zoomantie věští z chování zvířat a je velmi úspěšná i dnes. Například psi nebo krysy velmi intenzivně vnímají záchvěvy zemské kůry a v Číně se používají k předpovídání zemětřesení. Nutno dodat, že úspěšně.

Věštci se ale shodují v jednom. Každá věštba je spíše udáním směru nikoli cíle. Ovšem osudu nejde stejně uniknout.

(kuč)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504916
DnesDnes548
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3168
Tento měsícTento měsíc16262

Partnerské weby

apartman banner