V každé době existovali lidé, kteří Nostradama hájili, a naopak byli a jsou tací, kteří jej měli a mají za šarlatána, jenž pouze sepsal své výmysly. Pravdou je, že Michel de Nostradame byl renesančním člověkem, který se věnoval lékařské vědě, astrologii, astronomii, výrobě léků atd. Tajuplnost jeho proroctví je podle

všeho dána tím, že žil v nebezpečné době, a tak své vize prostě zašifroval.

Vyložit tedy Nostradamova čtyřverší není jednoduché, a to nejen pro vývoj jazyka (francouzského, ale i řeckého a dalších, jež autor při sepisování použil), který se od 16. století podstatně změnil, ale také pro použití anagramů a alegorických obratů a odkazů na mytologii. Přesto se o to mnozí pokusili.

Zažijeme přistání mimozemšťanů?

Letošní rok by měl být podle těch, kteří se pokoušejí rozluštit Nostradamovy vize, pro lidstvo poměrně těžký. Vedle hospodářské krize varují dokonce před vypuknutím III. světové války. S tím budou souviset různé přírodní katastrofy, jako zemětřesení, záplavy, erupce sopek, požáry. Z toho důvodu by měli lidé začít hromadně migrovat, protože se nedokáží přizpůsobit novým životním podmínkám. Na druhou stranu se podle jiných výkladů začneme dožívat 200 let, dočkáme se přistání mimozemšťanů a objeví se Ježíš Kristus.

Takže jak je vidět, přeložit Nostradamovy Centurie není vůbec jednoduché a otázkou je, jak hodně jsou přizpůsobovány současnému dění a reálnému možnému vývoji naší planety.

Každopádně, chcete-li si zkusit přijít na kloub proroctvím z Centirií II., tu jsou některá z nich (samozřejmě v překladu originální podoby):

Centurie II.

I. 

Směrem k Aquitaine od britských ostrovů, vedle těchto samo o sobě velikých bude nájezdů. Deště, mrazy budou dělat půdu neplodnou, „přístav Selyn“ vytvoří silné nájezdy.

II.

 Modrá hlava se bude ukládat na bílou hlavu, jak mnoho zla, jak Francie má dělat jim dobro: Mrtvý na ráhně, jeden ohromný vytrvá na větvi. Když chycen u svého vlastního krále řekne tolik.

III.

 Kvůli slunečnému žáru na moři Euboia je ryb polovina uvařena: Obyvatelstvo je přijde krájet, kdy se suchar nedostává Rhodesu a Janovovu.

IV.

 Z Monaka k blízké Sicílii celé pobřeží zůstane opuštěné: Tam nezůstane žádné předměstí, město či městečko, nezpleněno a neoloupeno barbary.

V.

 Cosi je zavřeno v železo, a dopis v rybě, z venku přijde jeden, kdo poté přivede válku: On bude mít svou flotilu dobře seřazenou na moři, objeví se blízko Latinské země.

VI.

 Blízko závor a ve dvou městech, tam budou dvě pohromy, které ještě nikdy nebyly takto viděny: Hladomor v pohromě, lidé vytáhli z oceli, křižáci křičící na velikého věčného Boha o pomoc.

VII.

Více různých transportů na ostrovy, jeden se narodí se dvěma zuby ve svých ústech: On zemře hladomorem nahého stromoví, kvůli němu Král vydá novou vyhlášku.

VIII.

Kostely jsou posvěceny původním Římským způsobem, oni odmítnou přemíru staveb, převezmou si nejdříve lidská práva, rytiny, ačkoli ne zcela kulty svatých.

IX.

 Devět let jeden slabý bude držet království v míru, poté ho přepadne velmi krvavá žízeň, protože jeho velicí lidé zemřou bez víry a soudu: Jeden zabil v dálce většinu dobrosrdečných.

X.

Zanedlouho všechno bude uvedeno do pořádku, my budeme očekávat velice hrozivé století, stát skrytých a jeden osamělý mnoho změní: Málo bude nalezeno, kdo bude chtít být na jejich místě.

Ludmila Veselá

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733663
DnesDnes118
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1813
Tento měsícTento měsíc2271

Partnerské weby

apartman banner