Bez nadsázky se dá říci, že Iva Janžurová patří mezi herečky, které jsou hodné obdivu. Na žádnou z jejích postav, které ztvárnila na stříbrném plátně, v televizi nebo na prknech divadla, se totiž nezapomíná. Hereček, které dokážou zahrát bravurně komediální roli i tragickou postavu, opravdu není mnoho. Rolí, ve kterých

Iva zazářila, je nepřeberné množství. Tak alespoň ty nejdůležitější: Její dojemná, osudem pronásledovaná Štěpa v Petrolejových lampách, Kelletiová-Stubová v komedii Pane vy jste vdova, praštěná „spolužačka“ v Marečku, podejte mi pero či roztomile naivní Anděla v Penzionu pro svobodné pány. Málokterá herečka neváhá zahrát nepřitažlivou ženu, ale Iva Janžurová dokáže i to. A to je atribut opravdové hvězdy, která se těší obdivu a respektu napříč generacemi.

Iva Janžurová se narodila 19. května roku 1941 v jihočeské Žirovnici v kantorské rodině. Zpočátku se předpokládalo, že i ona se stane učitelkou. Vystudovala pedagogické gymnázium, ale láska k divadlu nakonec zvítězila. Po absolutoriu DAMU a ročním angažmá v Liberci nastoupila do Divadla na Vinohradech. Od roku 1988 je členkou činohry Národního divadla. Za své dramatické umění získala řadu ocenění, za všechny jmenujme alespoň dva České lvy za filmy Co chytneš v žitě a Výlet. Je držitelkou Ceny Alfréda Radoka a Ceny Thálie.

Otázka pro kartářku Nadine zní: Herečka Iva Janžurová je vyhlášená svou pracovitostí, ale nezbývá jí příliš času na vnoučata. Dá časem přednost přece jen roli babičky?

Odpověď: „Paní Janžurová pro svou práci doslova dýchá, nemůže bez ní být. Karty ale ukazují, že herečce se líbí i odměna, která za její práci přichází. Tedy jsou důležité také finance. Není vidět, že by chtěla v budoucnu na svých aktivitách něco měnit.“

(r)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2431639
DnesDnes228
VčeraVčera860
Tento týdenTento týden1757
Tento měsícTento měsíc1757

Partnerské weby

apartman banner