Ďábel zanechal na mapě Velké Británie mnoho svých znamení. Obrovské kameny, jako jsou například Ďáblovy šípy v Yorkshiru, prý satan vrhal na kostely. Prehistorické hrobky – napříiklad Ďáblovo doupě ve Wiltshiru – představují jeho brlohy. Podle pověstí vyhloubil také údolí známé jako Ďáblův příkop ve snaze zatopit kostely v Sussexu a stvořil Ďáblův most nad řekou Welsh, aby se zmocnil duš í těch, kteří po něm přešli. Další návštěva satana se uskutečnila v Devonu v roce 1855 a stopy po ní zůstaly pouze na zemi, nikoli na mapě. Toho roku byla neobvykle tuhá zima. Kvůli hluboké vrstvě sněhu bylo v některých oblastech přerušeno zásobování potravinami a stávalo se, že lidé zmrzli. Konaly se hladové stávky. Bylo tedy jen přirozené, že se ďábel přišel přesvědčit, jak se jeho dílo zkázy daří.

Ráno 9. února spatřili hned po probuzení lidé v celém Devonu jeho znamení ve sněhu. Bylo to jediné možné vysvětlení pro otisky stop, které se objevily prostě všude – vedly napříč zamčenými dvorky, po nepřístupných střešních sedlech a parapetech oken vysoko nad zemí, mířily dokonce i skrze zdi. Zjevně je zde musel zanechat tvor chodící po dvou nohách zakončených rozděleným kopytem a – jak někteří dodávali – drápy. Několik svědků potvrdilo, že připomínaly otisky stop, jaké za sebou zanechává osel – kdyby osel mohl chodit vzpřímeně, poletovat po střechách, prolézat úzkými otvory a ujít stovky mil za jedinou noc.

Venkované byli přesvědčeni, že venku řádil ďábel. Vědci i různí badatelé se pokoušeli vysvětlit původ „ďáblových stop“, nikdo jej však dosud neobjasnil, ani proč se tyto stopy objevily v celém okrese a právě jen tu jedinou noc. Podobné záhadné stopy se tu a tam vyskytnou i jinde.

Ke zprávám ze Skotska a Francie přidal anglický badatel sir James Clark Ross jednu další z Antarktidy: V roce 1840 navštívil neobydlený, sněhem pokrytý ostrov Kerguelen – a užasl, když spatřil stopy ve sněhu. Podobaly se otiskům oslích kopyt (na ostrově, kde se zcela jistě žádný osel nevyskytoval), až na to, že šly v jedné řadě za sebou, jako kdyby je vytvořil nějaký dvounohý tvor – přesně jako stopy v Devonu.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476748
DnesDnes688
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3089
Tento měsícTento měsíc8378

Partnerské weby

apartman banner